no-img
بخش خبری تیم رز

دوربین های فاقد آینه - بخش خبری تیم رز


بخش خبری تیم رز
اطلاعیه های سایت

ادامه مطلب

ZIP
دوربین های فاقد آینه
zip
فروردین 25, 1396

دوربین های فاقد آینه


دوربین های فاقد آینه نزدیک یک دهه است که وارد بازار دوربین های عکاسی دیجیتال شده اند اما تنها در چند سال گذشته است که این دوربین ها با شتاب روزافزونی محبوببیت گسترده ای یافته اند و در حال تکان دادن بازار دنیای دوربین های دیجیتال هستند. بسیاری از عکاسانی که تا کنون در حال کار با دوربین های DSLR بودند اکنون با علم بر مزیت های چشمگیر دوربین های فاقد آیینه به سراغ این سبک دوربین ها رفته اند. این دوربین ها گذشته از کوچکی و سبکب بدنه به دلیل حذف آیینه ی بازتابی فاقد هر گونه صدای اضافه به هنگام عکسبرداری هستند و از ااین رو برای عکاسان خیابانی ، عکاسان مراسم های عروسی و عکاسان صحنه های تئاتر گزینه ای ایده آل محسوب می شوند.

دوربین های بدون آینه همچنانکه از نامشان پیداست دوربین هایی هستند که فاقد آینه بازتابی نور و چشمی (نمایاب اپتیکال) هستند. این دوربین هابه لحاظ اندازه کوچکتر و سبکتر از دوربین های DSLR هستند و از همین رو جابه جایی و نقل و انتقال آنها برای عکاس سهل و ساده تر است. دیگر مزیت این دوربین ها قیمت مقرون به صرفه ی آنهاست که در برابر دوربین های گران DSLR آنها را گزینه ی مناسبتری برای علاقمندان به عکاسی می کند.

دوربین های فاقد آینه با حسگرهایی در اندازه های مختلف موجود هستند. 1/2.3″, 1/1.7″, 1″, Micro 4/3, APS-C و اندازه فول فریم از جمله اندازه های حسگر دوربین های فاقد آیینه موجود در بازار هستند. در این میان اندازه ی حسگر سه چهارم معمول ترین اندازه ی حسگر برای دوربین های فاقد آیینه است که می توان به دو مثال بارز و موفق دوربین با این اندازه ی حسگر اشاره کرد : پاناسونیک و الیمپوس. اندکی کوچکتر از سایز سه چهارم اندازه ی حسگر 1/2.3″, 1/1.7″ است که دو شرکت معتبر نیکون و پنتاکس دوربین های بدون آیینه ای با این اندازه حسگر ها روانه ی بازار کرده اند .

آنچه لازم است به خاطر سپرد شود این است که از آنجاییکه دوربین های با حسگر بزرگ تر عملکرد بهتری در ثبت تصاویر در نور اندک دارند و نویز کمتری در تصویر به جا می گذارند، بنابراین اگر برای شما عکاسی در نور اندک مهم است ، انتخاب یک دوربین فاقد آیینه با اندازه ی بزرگ حسگر و میزان حساسیت بالاتر می تواند بهتر و مناسبتر باشد. دوربین های فاقد آیینه با حسگر فول فریم یا حسگر APS-C می توانند در این راستا گزینه های بهتری باشند.

به لحاظ اندازه نیز دو سایز دوربین فاقد آینه در بازار موجود است ، شبه SLR و کامپکت . نکته ی دیگر در کنار اندازه ی کوچک و وزن سبک این دوربین ها، امکان تعویض لنز در این دوربین هاست. اگر تا کنون دوربینی که لنز آن جدا شود، نداشته اید با در اختیار داشتن یک دوربین فاقد آینه به طرز شگفت آوری از امکاناتی که این دوربین در اختیارتان می گذارد و عکاسیتان را متحول می سازد ، متعجب خواهید شد.

آنچه بیش از هر چیز دیگری در دوربین های فاقد آیینه خودنمایی می کند ، فقدان آیینه ی بازتابی درون دوربین است. این بدین معناست که نور منعکس شده از سوژه پس از ورود به دوربین و برخورد با حسگر مستقیما روی صفحه نمایش به نمایش در می آید و دیگر به آیینه برخورد نمی کند تا بازتاب آن به چشمی اپتیکال دوربین بتابد. این امر باعث می شود تا فاصله ی میان دهانه ی لنز و صفحه ی حسگر کم شود و با حذف آیینه واسطه، شارپنس تصویر بیشتر گردد. این امر یک مزیت دیگر نیز دارد . به دلیل کوتاه شدن این فاصله، همه لنزهای مخصوص SLR که فاصله ی کانونی زیادی دارند با استفاده از یک آداپتور قابل نصب بر روی دوربین های فاقد آینه هستند . یعنی در کنار انبوه لنزهای مخصوص دوربین های فاقد آینه ، بسیاری از لنز های SLR نیز می توانند با این نوع دوربین ها مورد استفاده قرار بگیرند. البته امروزه با رواج هر بیشتر دوربین های فاقد آینه در میان کاربران ، شرکت های تولید لنز مجموعه ی گسترده ای از انواع بهترین لنزها را برای این دوربین تولید و وارد بازار کرده اند .

موضوع مهم دیگر فقدان چشمی اپتیکال در دوربین های فاقد آیینه است. کار چشمی های اپتیکال در دوربین های SLR بازتاب دقیق آن چیزی است که لنز می بیند . حذف چنین آیتمی در دوربین های فاقد آیینه و جایگزینی آن با چشمی های الکترونیکی هم مزایایی دارد و هم معایبی. از جمله معایب آن می توان به تاخیر میان حرکت سوژه تا زمان دیده شدن آن در چشمی الکترونیک اشاره کرد. اگر چه پیشرفت روز به روز تکنولوژی این زمان را کمتر و کمتر ساخته است تا آنجا که در برخی دوربین ها این تاخیر بسیار بسیار ناچیز و قابل چشم پوشی است. از دیگر معایب می توان به مصرف باتری دوربین توسط این چشمی های الکترونیکی اشاره کرد. همچون صفحه نمایشگر دوربین. میزان این مصرف اگر چه بسیار اندک و ناچیز است ، اما بالاخره دغدغه ای است که باید بدان توجه شود.

از مزایای آن اما می توان به فوکوس پیکینگ Focus Peaking اشاره کرد که به خصوص در هنگام فیلمبرداری و یا فوکوس دستی کاربردهای فراوانی دارد. این گزینه دورتادور سوژه را نشان گذاری و برجسته می کند تا بدین ترتیب میزان وضوح و شارپنس سوژه ی مورد نظر به خوبی نمایان گردد و عکاس را در دستیابی به شفاف ترین تصویر یاری رساند. از دیگر مزایای این چشمی الکترونیکی می توان به نمایش تصویر نهایی از سوژه اشاره کرد که در آن نوردهی ، تناسب رنگ و دیگر تنظیمات دوربین روی تصویر نهایی پیش از عکسبرداری لحاظ شده اند . این امر به عکاس کمک می کند تا تصویرنهایی عکس خود را ببیند و بهترین تنظیمات را انتخاب کند.

اما وقتی بحث فیلمبرداری و ضبط ویدیو به میان می آید، مسلما دوربین های بدون آینه نسبت به دوربین های DSLR از انعطاف پذیری بیشتری برخوردارند و سهولت بیشتری در اختیار کاربر می گذارند. این دوربین ها نیز همچون دوربین های DSLR با کیفیت فول اچ دی Full HD فیلمبرداری می کنند ، اگرچه برخی از آنها قادر به فیلمبرداری با کیفیت 4K نیز هستند. آنچه اما فیلمبرداری با دوربین های فاقد آیینه را آسانتر می سازد ، شیوه ی فوکوس کردن این دوربین هاست. از آنجا که این دوربین ها از شیوه ی فوکوس شناساسی ممتد تضاد بهره می برند در نتیجه فوکوس کشی آنها هنگام فیلمبرداری آسانتر و سریعتر است. ضمن آنکه مدت زمان ماندگاری آنها روی سوژه ی مورد فوکوس نیز بیشتر است.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

در عین حال می توانید با دیافراگم ، عمق میدان را کنترل کرده و به شکل دستی نیز بر سوژه ی مورد نظر خود فوکوس کنید. فیلمبرداری با دوربین های کوچکتر و سبک تر فاقد آیینه حتی آسانتر نیز هست چرا که خستگی و ملال کمتری بر دستان کاربر وارد می سازد و بدین ترتیب می توانید زمان بیشتری نیز فیلمبرداری کنید. اگر به دنبال فیلمبرداری کردن حرفه ای هستید ، انتخاب یک دوربین فاقد آیینه که با دو فورمت بسیار خوب تصویری AVCHD و XAVC S تصویر برداری می کند ، گزینه ای بسیار مناسب است. البته لازم است به دوربین خود تجهیزاتی چون یک میکروفن و هدفون پرتابل و یک مانیتور نیز بیافزایید.

اتصال به WiFi و NFC از بدیهیاتی است که نسل دوربین های فاقد آیینه بدانها مجهز هستند و کار اتصال این دوربین ها به دستگاههای دیجیتال و گوشی های هوشمند را بسیار آسان می سازند و کاربر می تواند به راحتی عکس های خودرا به گوشی تلفن منتقل و آنها را در فضای مجازی به اشترک بگذارد.

در پایان گفتنی است که دوربین های فاقد آیینه به سه دسته اصلی تقسیم می شوند.

– دوربین های فاقد آیینه مقرون به صرفه : دوربین های فاقد آیینه با بدنه ای کوچک و اندازه ی حسگر کوچک که بسیار مناسب کسانی است که می خواهند با گذار از دوربین های پاورشات به عکاسی با دوربین های حرفه ای تر بپردازند . دوربین های سطح گسترده تری از کنترل فراِند عکاسی را در اختیار آنان می گذارند .

– دوربین های فاقد آیینه پیشرو : دوربین هایی که مناسب کسانی هستند که قصد دارند با عبور از دوربین های DSLR به سراغ دوربین های فاقد آیینه بروند. این دوربین ها همچنان بدنه ای کامپکت دارند ولی از نهایت تنظیمات دستی برخوردار می باشند. این دوربین ها در کنار برخورداری از صفحه نمایش ، چشمی اللکترونیکی نیز دارند. این امر کار عکاسی را برای کاربرانی که به کار با دوربین های SLR و چشمی های آن عادت دارند ساده می سازد.

– دوربین های فاقد آیینه حرفه ای: اگر دست یابی به حد غایی کیفیت در عکاسی و فیلمبرداری مد نظر شماست یک دوربین فاقد آیینه حرفه ای حقیقتا بهترین گزینه برای شماست. این دوربین ها شامل دوربین هایی با اندازه ی حسگر سه چهارم ، APS-C و فول فریم هستند. این دوربین ها همچنین از پردازشگر های قوی تری نیز برخوردارند.

پس از تصمیم گیری درباره ی نوع دوربین فاقد آیینه ، لازم است به نوع لنز دوربین خود نیز فکر کنید. امروزه تمامی شرکت های تولید کننده ی دوربین ، مجموعه ی کاملی از لنزهای قابل استفاده روی این دوربین ها را طراحی و تولید کرده اند . اما ممکن است برخی شرکت ها نسبت به شرکت های رقیب خود لنزهای کامل تر و گسترده تری تولید کرده باشند. این امر نکته ای است که می باید به هنگام انتخاب و خرید دوربین بدان توجه داشته باشید. گزینه های زیر به ترتیب نکاتی هستند که به هنگام انتخاب یک دوربین فاقد آیینه لازم است بدانها توجه کنید. 1- اندازه ی حسگر ، 2- شکل و اندازه ی بدنه ، 3- اندازه ی لنز ، 4 – چشمی ، 5- کیفیت فیلمبرداری ، 6- اتصال به WiFi ، 7- کفشک اتصال فلاش ، 8- گریپ باتری .دیدگاه ها


296 پاسخ به “دوربین های فاقد آینه”

 1. I got this web site from my buddy who shared with me
  concerning this website and now this time I am browsing this
  website and reading very informative articles or reviews at this time.

 2. I was able to find good information from your
  content.

 3. You can certainly see your expertise in the article you write.
  The arena hopes for even more passionate writers such as you who are not afraid
  to mention how they believe. All the time go after your
  heart.

 4. Hello to every body, it’s my first go to see of this weblog;
  this blog includes amazing and in fact good information in support of readers.

 5. I do accept as true with all the ideas you’ve introduced to your post.
  They are really convincing and can definitely work. Nonetheless, the posts are too short for novices.
  May just you please prolong them a little from subsequent time?
  Thank you for the post.

 6. After looking at a number of the blog posts on your web site, I honestly appreciate your technique of writing a blog.

  I book marked it to my bookmark website list and will be checking
  back soon. Please check out my website as well and tell me
  how you feel.

 7. WOW just what I was looking for. Came here by searching for Rose
  Team

 8. I am regular reader, how are you everybody? This paragraph posted at this web site is really
  nice.

 9. I am sure this post has touched all the internet viewers, its really really pleasant piece of writing on building up new webpage.

 10. I all the time used to study post in news papers but now as I am a user
  of web therefore from now I am using net for content, thanks to web.

 11. tinyurl.com گفت:

  This is really interesting, You’re a very skilled blogger.

  I have joined your rss feed and look forward to seeking more of your magnificent
  post. Also, I’ve shared your web site in my social networks!

 12. I am sure this post has touched all the internet people, its really really pleasant post on building up new blog.

 13. I have read so many posts concerning the blogger lovers but this paragraph is actually a nice article, keep it up.

 14. Hi everybody, here every one is sharing such familiarity, therefore it’s nice to read this website, and I used to go to see
  this web site daily.

 15. Hey very cool website!! Man .. Excellent .. Amazing ..

  I will bookmark your site and take the feeds additionally?
  I am happy to seek out numerous helpful information here in the
  publish, we’d like develop more techniques in this regard, thank you for sharing.
  . . . . .

 16. quest bars گفت:

  I blog often and I really thank you for your content.
  This great article has really peaked my interest. I am going to bookmark your site
  and keep checking for new information about once per week.
  I subscribed to your Feed too.

 17. tinyurl.com گفت:

  Hi Dear, are you truly visiting this web page regularly, if so then you will absolutely obtain good know-how.

 18. I enjoy reading through an article that will make men and women think.
  Also, thanks for allowing me to comment!

 19. With havin so much content do you ever run into any issues of plagorism
  or copyright infringement? My website has a lot of exclusive content I’ve either written myself or outsourced but it seems a lot of it is popping it up
  all over the internet without my permission. Do you know any
  solutions to help reduce content from being stolen? I’d really appreciate it.

 20. tinyurl.com گفت:

  Hey! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came
  to look it over. I’m definitely enjoying the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers!
  Excellent blog and terrific design.

 21. Hi there! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my previous room mate! He always kept talking about this. I will forward this article to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!

 22. I think this is one of the most vital information for
  me. And i’m glad reading your article. But should remark on some general
  things, The website style is great, the articles is really great
  : D. Good job, cheers

 23. Pretty component to content. I simply stumbled upon your web site
  and in accession capital to assert that I acquire actually loved account your weblog posts.
  Any way I’ll be subscribing for your augment and even I success you get admission to constantly quickly.

 24. Amazing! This blog looks just like my old one! It’s on a
  entirely different topic but it has pretty much the same
  layout and design. Superb choice of colors!

 25. Hello there! This is my first visit to your blog!

  We are a collection of volunteers and starting a new initiative in a community in the
  same niche. Your blog provided us beneficial information to work on.
  You have done a marvellous job!

 26. Hello there, You’ve done a great job. I will definitely digg it and personally recommend to my friends.
  I’m confident they’ll be benefited from this web site.

 27. My brother recommended I would possibly like this web site.

  He used to be totally right. This put up truly made my day.
  You cann’t imagine just how so much time I had spent for this information! Thanks!

 28. Stevdawn گفت:

  Farmacia En Internet Propecia Eaton Amoxicillin Buy Propecia Online No Prescription viagra Amitripyline Online

 29. I believe this is among the such a lot important information for
  me. And i am glad studying your article. However want to commentary on some normal issues, The site
  style is wonderful, the articles is in reality excellent : D.

  Just right activity, cheers

 30. hey there and thank you for your information – I’ve definitely picked up anything new from right
  here. I did however expertise a few technical issues using this website, since
  I experienced to reload the website lots of times previous to I could get it to load properly.
  I had been wondering if your hosting is OK? Not that I’m complaining, but sluggish
  loading instances times will very frequently affect your placement in google and can damage
  your high-quality score if advertising and marketing with Adwords.
  Anyway I am adding this RSS to my email and could
  look out for a lot more of your respective exciting content.
  Make sure you update this again soon.

 31. Stevdawn گفت:

  Where To Order Stendra 50mg Does Cephalexin Make Dogs Tired Canadian Prescription Drugs Online pilule viagra Potenzmittel Viagra Diabetes

 32. I blog quite often and I really thank you for your information.
  The article has truly peaked my interest. I am going to book
  mark your blog and keep checking for new details about once per week.

  I opted in for your Feed as well.

 33. pof گفت:

  I like the helpful information you supply to your articles.
  I’ll bookmark your blog and take a look at once more
  right here frequently. I am moderately sure I’ll learn many new stuff right here!
  Good luck for the next!

 34. Hi there just wanted to give you a brief heads up and let you know a
  few of the pictures aren’t loading correctly.
  I’m not sure why but I think its a linking issue.
  I’ve tried it in two different internet browsers and both show the same outcome.

  natalielise plenty of fish

 35. I pay a visit day-to-day some websites and blogs to read content, however
  this webpage gives quality based content.

 36. Valuable info. Lucky me I discovered your website
  by chance, and I am surprised why this coincidence did not took place in advance!

  I bookmarked it.

 37. Pretty element of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital
  to assert that I get actually loved account your weblog posts.
  Anyway I’ll be subscribing in your augment or even I achievement you get right of entry to persistently rapidly.

 38. Hello! This is my first visit to your blog! We are a team of volunteers
  and starting a new project in a community in the same niche.

  Your blog provided us useful information to work on. You have done a extraordinary job!

 39. Your style is so unique compared to other people I’ve
  read stuff from. Thanks for posting when you’ve got the opportunity, Guess I will just book mark
  this site.

 40. Pretty section of content. I just stumbled upon your website and
  in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts.
  Any way I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you
  access consistently quickly.

 41. Hello, i think that i saw you visited my web site thus i came
  to “return the favor”.I am attempting to find
  things to improve my website!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

 42. I all the time emailed this web site post page to all my contacts,
  for the reason that if like to read it afterward my friends will too.

 43. Thanks to my father who told me regarding this weblog, this weblog
  is genuinely awesome.

 44. Wonderful beat ! I would like to apprentice even as you amend your site,
  how could i subscribe for a weblog web site?
  The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit
  acquainted of this your broadcast provided bright clear concept

 45. Can I just say what a relief to uncover somebody who truly understands what
  they’re talking about over the internet.
  You actually realize how to bring an issue to light and make it important.
  More people must check this out and understand this side of the story.

  It’s surprising you aren’t more popular given that you most certainly
  possess the gift.

 46. I used to be suggested this website through my cousin. I’m not sure whether this put
  up is written by him as no one else recognize such distinctive about my trouble.
  You are wonderful! Thank you!

 47. Undeniably consider that which you said. Your favourite reason appeared to be
  on the web the easiest factor to be aware of.

  I say to you, I certainly get irked whilst other
  folks consider concerns that they plainly
  do not realize about. You controlled to hit the nail upon the highest and also outlined out the entire thing without having side-effects , other people could take
  a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 48. Hey, I think your site might be having browser compatibility issues.
  When I look at your blog in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.

  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, superb blog!

 49. You ought to be a part of a contest for one of the greatest websites
  on the net. I’m going to highly recommend this web site!

 50. Your style is very unique in comparison to other folks I’ve
  read stuff from. I appreciate you for posting when you’ve got the opportunity, Guess I will just book mark this page.

 51. Greetings! This is my 1st comment here so I just wanted
  to give a quick shout out and say I truly enjoy reading your posts.
  Can you recommend any other blogs/websites/forums that
  go over the same topics? Thanks a lot!

 52. Can I simply say what a comfort to uncover someone that actually knows what they’re talking about on the net.
  You certainly realize how to bring a problem to light and make it
  important. A lot more people really need to look at this and understand this side of the story.
  I can’t believe you’re not more popular because you surely possess the
  gift.

 53. Please let me know if you’re looking for a author for your weblog.
  You have some really good articles and I think I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off, I’d love to write some articles for your
  blog in exchange for a link back to mine. Please send me an e-mail if interested.
  Cheers!

 54. Thank you a lot for sharing this with all folks you
  really realize what you’re speaking about! Bookmarked.
  Please also visit my site =). We will have a
  link exchange contract between us

 55. Hi, all the time i used to check website posts here early in the dawn, for
  the reason that i like to learn more and more.

 56. I was suggested this web site by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about
  my problem. You are amazing! Thanks!

 57. You actually make it appear really easy along with your presentation however I find this
  topic to be really something which I feel I’d by no means understand.
  It sort of feels too complex and extremely broad for me.
  I’m taking a look ahead for your next put up, I’ll
  try to get the dangle of it!

 58. I know this web page gives quality based articles and extra information,
  is there any other web page which gives these kinds of stuff in quality?

 59. Hello! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I genuinely enjoy
  reading your posts. Can you suggest any other blogs/websites/forums that cover
  the same topics? Thanks a ton!

 60. This piece of writing is actually a fastidious one it helps
  new the web viewers, who are wishing in favor of
  blogging.

 61. Howdy, I do believe your web site might be having internet browser compatibility issues.
  When I look at your blog in Safari, it looks fine however,
  when opening in Internet Explorer, it’s got some overlapping issues.
  I merely wanted to provide you with a quick heads up! Aside from that, fantastic site!

 62. Excellent beat ! I would like to apprentice while you amend your website,
  how can i subscribe for a blog web site? The account aided me a appropriate
  deal. I were a little bit acquainted of this your broadcast
  provided brilliant clear concept

 63. What’s up, this weekend is good for me, because this time i am reading this wonderful informative paragraph here
  at my residence.

 64. directory گفت:

  Thanks for sharing, this is a fantastic blog.Really thank you! Want more.

 65. If some one desires expert view regarding running a blog
  then i propose him/her to pay a quick visit this blog, Keep up the good work.

 66. Hi, i read your blog occasionally and i own a similar one and
  i was just wondering if you get a lot of spam feedback?

  If so how do you reduce it, any plugin or anything you can recommend?
  I get so much lately it’s driving me mad so any help is
  very much appreciated.

 67. Remarkable! Its really amazing paragraph, I have
  got much clear idea regarding from this post.

 68. Thanks for another informative blog. The place else may just I get that type of info written in such an ideal means?
  I have a challenge that I’m simply now working on, and I’ve
  been on the glance out for such information.

 69. Wow, this piece of writing is fastidious, my sister is analyzing these kinds of things,
  thus I am going to convey her.

 70. tinyurl.com گفت:

  Hey I know this is off topic but I was wondering
  if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet
  my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like
  this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything.
  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 71. When someone writes an paragraph he/she keeps the plan of a user in his/her brain that
  how a user can know it. So that’s why this article is great.
  Thanks!

 72. Hello there! I could have sworn I’ve been to this website before but after checking through some of the
  post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely glad
  I found it and I’ll be book-marking and checking back often!

 73. Good post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon everyday.
  It will always be helpful to read through content from other writers and practice something
  from other websites.

 74. ps4 games گفت:

  Link exchange is nothing else but it is simply placing the other person’s
  webpage link on your page at appropriate place and other person will
  also do similar for you.

 75. If you wish for to increase your know-how simply keep visiting this website and be updated with the newest information posted here.

 76. Hello there, I found your website by the use of Google while
  searching for a similar topic, your website got here up, it
  appears to be like great. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

  Hi there, simply become aware of your blog thru Google, and
  located that it’s truly informative. I am gonna be careful for brussels.
  I will appreciate in the event you continue this in future.
  Many folks will likely be benefited out of your writing.
  Cheers!

 77. It’s an awesome post in favor of all the internet people; they will take benefit from it I am sure.

 78. ps4 games گفت:

  fantastic points altogether, you just gained a new reader.
  What could you recommend in regards to your post that you just made a few days in the past?
  Any positive?

 79. ps4 games گفت:

  I think the admin of this website is in fact working hard in favor of his web page, as here every data is quality based information.

 80. ps4 games گفت:

  Your style is unique in comparison to other people I have read stuff from.
  Many thanks for posting when you have the opportunity,
  Guess I will just book mark this page.

 81. ps4 games گفت:

  Hello, I wish for to subscribe for this web site to obtain hottest updates,
  therefore where can i do it please help.

 82. ps4 games گفت:

  If some one wants expert view concerning blogging
  and site-building then i recommend him/her to go to see this web site, Keep
  up the pleasant job.

 83. ps4 games گفت:

  I know this site provides quality based posts and other stuff, is there
  any other website which offers such data in quality?

 84. ps4 games گفت:

  I’d like to thank you for the efforts you have put in writing this
  website. I am hoping to see the same high-grade content from you later on as
  well. In truth, your creative writing abilities has motivated me to get my own site now 😉

 85. ps4 games گفت:

  Howdy! Would you mind if I share your blog with my facebook group?

  There’s a lot of people that I think would really appreciate your content.
  Please let me know. Thanks

 86. Hi to every one, it’s in fact a nice for me to
  visit this web page, it consists of valuable Information.

 87. I always used to study piece of writing in news papers but now as I am
  a user of net thus from now I am using net for posts, thanks
  to web.

 88. This page certainly has all the information I needed concerning this subject and didn’t know who to ask.

 89. ps4 games گفت:

  hello there and thank you for your info – I have certainly picked up something new from right here.
  I did however expertise a few technical issues using this site, since I experienced to reload the web site many times previous to
  I could get it to load properly. I had been wondering if your web host
  is OK? Not that I’m complaining, but sluggish loading
  instances times will sometimes affect your placement
  in google and could damage your high-quality score
  if advertising and marketing with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my e-mail and
  could look out for a lot more of your respective intriguing content.
  Ensure that you update this again very soon.

 90. ps4 games گفت:

  This article will help the internet users for building up
  new webpage or even a blog from start to end.

 91. ps4 games گفت:

  Hey there! I just wanted to ask if you ever have any problems
  with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up
  losing several weeks of hard work due to no back up.

  Do you have any methods to stop hackers?

 92. ps4 games گفت:

  I blog often and I really appreciate your content.

  This article has really peaked my interest. I am going to bookmark your site and keep checking for new details
  about once per week. I subscribed to your Feed as well.

 93. Terenceincox گفت:

  pharmacy online 24 hour pharmacy best canadian pharmacy for cialis

 94. coconut oil گفت:

  It is appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy.
  I’ve read this post and if I may I want to suggest you few fascinating things or suggestions.
  Perhaps you could write subsequent articles relating to this article.
  I desire to learn more issues about it!

 95. MathewAward گفت:

  viagra canada sildenafil 20 mg vs viagra viagra 100mg
  viagra without a doctor prescription

 96. coconut oil گفت:

  Hello! I know this is somewhat off-topic but I needed to ask.

  Does operating a well-established website such as yours require a large amount of work?
  I am brand new to operating a blog but I do write in my diary every day.
  I’d like to start a blog so I will be able to share my personal experience and views online.
  Please let me know if you have any recommendations or tips for brand new aspiring bloggers.
  Appreciate it!

 97. MathewAward گفت:

  free viagra viagra samples generic viagra 100mg
  viagra for women

 98. Hello, blame you for satisfactory contentment

 99. Hello, in consequence of you on right content

 100. Hello, give you in behalf of obedient contentment

 101. coconut oil گفت:

  This is my first time visit at here and i am in fact happy to read everthing at single
  place.

 102. Davidtef گفت:

  cost of viagra 100mg
  over counter viagra walgreens
  sildenafil 20 mg vs viagra

 103. Robertunash گفت:

  side effects of cialis https://canpharmb3.com
  us online pharmacy

 104. Robertunash گفت:

  real cialis without a doctor prescription https://canpharmb3.com
  cialis and interaction with ibutinib

 105. Hello, blame you for good blog! What substance in your blog?

 106. Hello, acknowledge gratitude you throughout fresh blog! What composition in your blog?

 107. Excellent, what a web site it is! This blog gives helpful data to us, keep it up.

 108. I am now not positive the place you’re getting your
  info, but good topic. I needs to spend some time finding out much more or
  understanding more. Thank you for magnificent information I was in search of this info for
  my mission.

 109. sling tv گفت:

  Heya i’m for the first time here. I came across this board and I find
  It really useful & it helped me out a lot. I hope to give something back
  and aid others like you helped me.

 110. After going over a number of the blog articles on your website,
  I honestly like your technique of blogging. I book marked
  it to my bookmark site list and will be checking back in the near future.
  Please check out my website as well and tell me what you think.

 111. tinyurl.com گفت:

  We’re a group of volunteers and opening a brand new scheme in our community.
  Your website offered us with helpful information to
  work on. You have done an impressive activity and our entire group will be thankful to you.

 112. sling tv گفت:

  Wonderful beat ! I wish to apprentice even as you amend your site, how can i subscribe for a weblog site?
  The account aided me a appropriate deal. I have been tiny bit acquainted of this your
  broadcast provided vibrant clear idea

 113. sling tv گفت:

  With havin so much content and articles do you ever run into any problems of plagorism or
  copyright violation? My site has a lot of exclusive content I’ve either authored myself or
  outsourced but it seems a lot of it is popping it up all over the web without my authorization.
  Do you know any methods to help protect against content from being ripped
  off? I’d really appreciate it.

 114. sling tv گفت:

  You are so cool! I do not suppose I’ve truly read anything like that before.
  So great to find another person with some unique thoughts on this subject.
  Seriously.. thanks for starting this up. This web site is
  one thing that is needed on the web, someone with some originality!

 115. Richardsam گفت:

  You actually stated it exceptionally well. cialis 20 mg

 116. PhillipDed گفت:

  Valuable postings. Thanks a lot. canada drugs

 117. ErnestVenda گفت:

  You’ve made your position pretty clearly.. gabapentin 100 mg

 118. LarryZen گفت:

  Incredible loads of valuable advice. sildenafil citrate

 119. Tyronetix گفت:

  Amazing quite a lot of excellent facts. buy viagra

 120. LouisTug گفت:

  You actually said this wonderfully. canadian pharcharmy

 121. Tyronetix گفت:

  Amazing knowledge. With thanks! cialis generic

 122. Richardsam گفت:

  Thanks a lot. Quite a lot of knowledge.
  viagra generic

 123. Tyronetix گفت:

  You actually explained this very well! cbd hemp oil walmart

 124. Richardsam گفت:

  You actually revealed that effectively. cbd oil benefits

 125. PeterDah گفت:

  Hello, row-boat thanks you http://cialisxtl.com in favour of phrase! which is better – cialis or viagra
  viagra

 126. Tyronetix گفت:

  You actually said this terrifically. cialis pills

 127. PeterDah گفت:

  Hello, awareness you http://cialisxtl.com in discomfit of facts! cialis for peyronie
  generic viagra india 100mg

 128. Richardsam گفت:

  Really loads of useful data! kratom

 129. ErnestVenda گفت:

  You have made your stand extremely effectively!! cheap cialis

 130. ErnestVenda گفت:

  Fantastic posts. With thanks! levitra

 131. Richardsam گفت:

  Thank you! An abundance of data.
  drugs for sale

 132. sling tv گفت:

  Spot on with this write-up, I really believe that this web site needs much
  more attention. I’ll probably be back again to read more, thanks for the info!

 133. LarryZen گفت:

  Seriously a lot of helpful data. escitalopram 5mg

 134. LarryZen گفت:

  Whoa many of wonderful information. viagra for sale

 135. WayneObest گفت:

  Cialis cialis erections does medicaid cover cialis

 136. sling tv گفت:

  I’m really impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog.

  Is this a paid theme or did you customize it yourself?
  Anyway keep up the excellent quality writing, it is rare to see a great blog like this one
  these days.

 137. WayneObest گفت:

  Cialis prices of cialis samples of cialis

 138. sling tv گفت:

  I’ve learn a few good stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting.
  I surprise how so much attempt you put to
  make this type of great informative website.

 139. LarryZen گفت:

  You actually reported that terrifically! Flagyl Douche

 140. ErnestVenda گفت:

  Seriously plenty of good facts! neurontin

 141. ErnestVenda گفت:

  Incredible loads of helpful info. valaciclovir

 142. LouisTug گفت:

  Fantastic write ups. Thanks a lot. generic cialis

 143. ErnestVenda گفت:

  With thanks. Quite a lot of info!
  zovirax

 144. LarryZen گفت:

  Thanks a lot! A good amount of forum posts.
  zyloric

 145. LouisTug گفت:

  Really a good deal of awesome knowledge. canada rx

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *