no-img
بخش خبری تیم رز

راهنمای انتخاب صحیح لنز - بخش خبری تیم رز


بخش خبری تیم رز
اطلاعیه های سایت

ادامه مطلب

ZIP
راهنمای انتخاب صحیح لنز
zip
فروردین 24, 1396

راهنمای انتخاب صحیح لنز


راهنمای انتخاب صحیح لنز

در کنار انتخاب و خرید دوربین عکاسی دیجیتال DSLR یا دوربین فاقد آینه ، چیزی که دشوارتر است ، فرآیند تصمیم گیری و انتخاب یک لنز مناسب برای دوربین است که حقیقتا می تواند فرآیندی پیچیده و گیج کننده باشد.

با آنکه دوربین های DSLR یا دوربین های فاقد آیینه برای استفاده با طیف گسترده ای از لنز ها طراحی و ساخته شده اند اما اغلب عکاسان آماتور از همان لنز کیتی که همراه دوربینشان خریداری کرده اند استفاده می کنند و به سختی دست به انتخاب و خرید لنز دیگری می زنند . واقعیت این است که انتخاب لنز برای بسیارانی فرآیند دلهره آوری است . این امر جای شک ندارد. اما آشنایی با لنزها و کاربرد آنها می تواند این فرایند را بسیار ساده سازد. این مقاله می کوشد آشنایی کاملی در خصوص لنزها و کاربرد آنها در اختیار مخاطبان بگذارد و کار خرید لنز را ساده و لذتبخش سازد.

چه لنزی بخرم ؟

چه لنزی بخرم ؟

لنزها بدون شک مهم ترین بخش دوربین های عکاسی هستند. آنها تصویری را که به حسگر تابیده می شود ، کنترل می کنند و در نهایت تصویری که گرفته می شود را می سازند. عکاسان حرفه ای به درستی می دانند که عکس گرفتن با دوربینی که بدنه ی مناسبی دارد و لنزی عالی روی آن سوار است بسیار بهتر از عکس گرفتن با بدنه ی دوربین بی نظیری است که لنز متوسطی دارد. انتخاب لنزی که بیشترین آزادی را در اختیار عکاس بگذارد تا با نهایت خلاقیت، بتواند عکس مطلوبش را بگیرد در کنار توجه به کیفیت شیشه های لنز دو عامل مهم در دنیای لنزها محسوب می شوند.

در نگاهی کلی لنز ها از مجموعه ی پیچیده ای از شیشه درست شده اند و اعداد و ارقام گیج کننده ای نیز روی بدنه ی آنها حک شده است. اما شناخت آنها می تواند این پیچیدگی را برطرف ساخته و معنای اعداد و ارقام را برایمان روشن سازد.

چه لنزی بخرم ؟

چه لنزی بخرم ؟

چه لنزی باید بخرم؟

اگر فقط لنز کیتی که با دوربینتان خریداری کرده اید را دارید، بدون شک اولین پولی که به دستتان رسید را صرف خرید یک لنز پرایم یا یک لنز تله کنید. گام بعدی این است که به نیازهایی که در عکاسی دارید و ساختار عکس هایی که دوست دارید بگیرید بیشتر فکر کنید. توجه کنید که چه لنزی می تواند سبک عکاسیتان را ارتقا بخشد. چه عکس هایی دوست دارید بگیرید که تا کنون موفق به ثبتشان نشده اید. گام اول برای پاسخ به این پرسش ها این است که بدانید چگونه لنزهای مختلف به بهبود عکاسی شما کمک خواهند کرد.

رمز گشایی اصطلاحات مخصوص دنیای لنزها

رمزگشایی حروف اختصاری و اعداد و ارقامی که روی بدنه ی لنزها حک شده اند می توانند اطلاعات مهمی درباره ی لنزها به شما بدهند . اما جزییاتی که باید بیشترمورد توجه قرارگیرد عبارتند از جزییات عمق میدان، حداکثر دیافراگم، گیره ی لنز و نوع فرمت.

عمق میدان

عمق میدان با حروف اختصاری mm نشان داده می شود و عدد بزرگتر نشان دهنده ی زوم بیشتر است و عدد کوچکتر گویای میزان زاویه ی بازی است که لنز می تواند از آن عکس بگیرد.

به طور مثال چشم انسان به طور طبیعی می تواند دامنه ای برابر با 50-30 میلیمتر دوربین های فول فریم را ببیند. دامنه ی کمتر از 50-30 میلیمتر در چشم اندازی بزرگتر از آنچه چشم انسان می بیند قرار می گیرد و دامنه ی بیشتر از 50-30 میلیمتر به معنای چشم اندازی کوچکتر از دید طبیعی انسان است و میزانی که لنز می تواند روی سوژه فوکوس کند.

بنابراین اگر لنزی دامنه ی عمق میدان 80-24 میلیمتر داشته باشد این بدان معناست که این لنز ، یک لنز زوم است و می تواند روی هر سوژه ای در این محدوده ی دید زوم کند و بدانها نزدیک شود . حال اگر یک عدد ثابت 50 روی بدنه ی لنز نوشته شده باشد ، بدین معناست که این لنز یک لنز پرایم (ثابت) است و برای گرفتن چشم اندازی کمتر یا بیشتر نیاز است به سوژه ی خود نزدیک تر یا از آن دورتر شوید. به طور سنتی ، لنزهای پرایم به لنزهای زوم مقدم هستند. اما این بدان معنا نیست که بعضی از لنزهای زوم بهتر از برخی لنزهای پرایم نیستند.

برای درک بهتر مبحث عمق میدان باید بگوییم که لنزهای مختلف با عمق میدانهای مختلف ، چشم اندازهای مختلفی را بر روی دوربین های با اندازه حسگرهای متفاوت فرهم می آورند . (به دلیل ضریب برش یا همان Crop Factor) از این رو بیشتر شرکت های دوربین سازی از لنزهای با عمق میدان 35 میلیمتری بر روی دوربین هایی با حسگرهای کوچکتر استفاده می کنند . این مقاله نیز بیشتر به دوربین هایی با سنسور کوچک اشاره دارد. بنابراین اگرچنین دوربینی دارید و به دنبال لنز دیگری برای آن هستید، این مقاله حتما برایتان مفید است.

اگر یک دوربین فول فریم دارید ، جای نگرانی نیست. لنز دوربینتان درست همان عمق میدانی را که از آن انتظار دارید به شمار ارائه می کند . اگر نوع حسگر دوربینتان APS-C ست (نیکون و سونی) ضریب برش حسگر 1.5 است . بدین معناکه لنز 35 میلیمتری تا 1.5 برابر عمق میدان را افزایش می دهد . این ضریب برش در حسگر های ASP-C دوربین های کانن 1.6 است و در دوربین هایی با حسگر های سه چهارم 2.0 است و در دوربین های سری 1 نیکون 2.7 می باشد.

به عبارت دیگر در یک دوربین ASP-C کانن مانند دوربین 70D لنز 35 میلیمتر عمق میدانی برابر با 56 میلیمتر ایجاد می سازد (35mm x1.6=56) و این در یک دوربین با حسگر سه چهارم 70 میلیمتر می باشد. (35mm x2.0 = 70)

حداکثر دیافراگم

حداکثر دیافراگم یک لنز با شیوه های مختلفی مانند f/2.8 , F2.8, 1:2.8 بیان می شود اما به هریک از این شیوه ها نیز که بیان شود یک معنای واحد دارد و آن به میزان گشادگی دهانه ی لنز و بیشینه ی نوری که می تواند وارد دوربین شود ، اشاره دارد. نکته در این این است که حداکثر دیافراگم با عددی که ان را نشان می دهد رابطه ی معکوس دارد یعنی هر چه میزان گشادگی دهانه ی لنز بیشتر باشد و لنز بتواند نور بیشتری را وارد دوربین کند ، عدد دیافراگم کوچکتر می شود. در واقع لنزی با دیافراگم 1.4 قادر است نور بیشتری نسبت به لنزی با دیافراگم 4.0 وارد دوربین کند. بنابراین برای استفاده در نور اندک مناسبتر و کاربردی تر است و نیاز به استفاده از فلاش دوربین نیست ضمن آنکه عمق میدان کمتری نیز ایجاد می کند یعنی بخش کوچکتری از سوژه شارپ و واضح است.

برخی لنزهای زوم گشادگی های دیافراگم متفاوتی دارند. مثلا لنز 18-200 mm با دیافراگم f/3.5-5.6 همراه است . این بدین معناست که در دامنه ی 18 میلیمتری گشادگی لنز 3.5 خواهد بود و زمانیکه زوم می کنید و به دامنه ی 70 میلیمتری می رسید گشادگی دیافراگم به 5.6 می رسد.

گیره ی لنز

گیره ی لنز مکانیزم چفت و بستی است متشکل از یک طرف نر ( با یک یا چند پین ) و طرف دیگر مادگی ( شکاف L مانند ) که در صورت اتصال و تطبیق یافتن با یکدیگر ، در هم قفل می‌شوند. کمپانی های دوربین سازی معمولا لنزهای خود را با گیره هایی می سازند که فقط به دوربین های شرکت خودشان بخورد . اما کمپانی های لنزسازی لنزهای خود را با گیره های متفاوت می سازند تا با دوربین های مختلف از برند های مختلف قابل استفاده باشد.

قبل از خرید لنز لازم است بدانید نوع گیره ی لنز و دوربین تان چیست؟ گیره های دوربین های DSLR با علائم اختصاری ذیل مشخص می شوند . دوربین های نیکون : F- mount ، دوربین های کانن : EF-mount و EF-S دوربین های پنتاکس : K ، دوربین های سونی آلفا : A mount، و برای دوربین های فاقد آینه : کانن EF-M ، فوجی فیلم : XF ، نیکون : 1 ، سونی : E ، سامسونگ : NX و پنتاکس : Q .

فورمت لنز

گذشته از نوع دستگیره ، در انتخاب لنز باید به فورمت آن نیز توجه کنید و دقت کنید که تصویری که لنزتان ایجاد می کند آیا به اندازه ی کافی بزرگ هست تا اندازه ی حسگر دوربینتان را ساپورت کند . همانطور که پیشتر نیز اشاره شد از آنجا که دوربین ها با اندازه های متفاوت حسگر وجود دارند ، شرکت ها اندازه های متفاوت لنز نیز تولید می کند تا با اندازه ی حسگرها همخوانی داشته باشد .

برای مثال در دوربین های DSLR نیکون که حسگر های فول فریم یا APS-C دارند و به هر دوی آنها لنزهای F-mount متصل می شود ، تنها لنزهای سری DX هستند که می توانند تصویری آنقدر بزرگ فراهم سازند تا همه ی اندازه ی حسگر را ساپورت کند . لنز های سری FX مناسب دوربین های فول فریم هستند ضمن آنکه دوربین هایی با حسگر های کوچکتر را نیز ساپورت می کنند . لنزهایی که برای دوربین هایی با حسگر های کوچکتر طراحی و ساخته می شوند ، مسلما بدنه ی کوچکتر و وزن سبک تری دارند.

انواع مختلف لنز

لنزها بسته به نوع استفاده و عملکردی که دارند به دسته های مختلفی تقسیم می شوند . در ادامه نگاهی به برخی از مهمترین انواع لنزها انداخته ایم و کارکردها و مشخصه های اصلی آنها را توضیح داده ایم .

لنز سوپر واید

لنزهای سوپر واید چیستند ؟

لنزهای سوپرواید فاصله ی کانونی حدودا کمتر از 24mm دارند این بدین معناست که این لنزها می توانند چشم انداز گسترده تری از حالت طبیعی را بگیرند . این لنزها خطوط عمودی را صاف و مستقیم نشان می دهند. حال آنکه لنز فیش آی Fish eye کل چشم انداز را می گیرد ولی خطوط عمودی را منحنی می کند .

مشخصه های عکس

عکس هایی که به لنزهای سوپر واید گرفته می شوند ، معمولا به دلیل میدان دید گسترده ، عمق میدان گسترده ای نیز دارند. سوژه های نزدیک کشیده تر به نظر می رسند و سوژه های دورتر به هم فشرده می شوند. تصاویری که با لنزهای فوق واید گرفته شده اند با سندرم اعوجاج پرسپکتیو مواجه هستند که موجب همگرایی خطوط عمودی می شود . این مشکل می تواند در مرحله ی ویرایش عکس اصلاح گردد.

این لنز چه هنگام مورد استفاده قرار می گیرد؟

لنزهای سوپر واید می توانند به منظورهای متفاوتی مورد استفاده قرار بگیرند . عمده ترین مورد استفاده ی آنها ، عکاسی از طبیعت و مناظر ، عکاسی از بناهای معماری و قسمت های داخلی بنا است. در این حالت حتی می توان از اعواج های پرسپکتیو به نحو خلاقانه ای نیز استفاده کرد . به خصوص اگر از لنز فیش آی استفاده شود.

لنز واید

لنزهای واید چیستند ؟

لنزهای واید فاصله ی کانونی 24mm تا 35mm دارند . لنزهای واید به دو صورت لنزهای پرایم و لنزهای واید زوم موجودند که هم دیافراگم ثابت دارند و هم هم دیافراگم متغیر. این لنزها دامنه ی دید گسترده ای را در اختیار عکاس می گذارند و می توانند روی سوژه های نزدیک زوم کنند .

مشخصه های عکس

عکس هایی که با لنزهای واید گرفته می شوند می توانند فاصله ی میان سوژه های در پیش زمینه را با سوژه های در پس زمینه را افزایش دهند . این عکس ها از عوجاج تصویری کمتری نسبت به عکس های فوق واید برخوردارند . اما همچنان نوعی بزرگنمایی اغراق آمیز در خطوط و انحناها مشهود است که می توان از انها به شکل هنرمندانه ای بهره برداری کرد.

این لنز چه هنگام مورد استفاده قرار می گیرد؟

اغلب عکاسان وقتی از لنز واید استفاده می کنند که بخواهند تمام چشم انداز مورد نظرشان را در یک قاب جا بدهند . چه اگر این سوژه یک ساختمان باشد یا اجتماعی از مردم یا چشم اندازی از طبیعت. اگر این نوع لنز درست مورد استفاده قرار گیرد می توان با استفاده از آن پرتره های زیبایی گرفت . پرتره هایی که سوژه را در یک موقعیت به خصوص نشان می دهد . اما باید به خاطر داشته باشید که نباید با نزدیک شدن به سوژه موجب ایجاد اعوجاج در چهره شویم.

لنز نرمال (استاندارد)


لنزهای نرمال چیستند ؟

لنزهایی که به صورت کیت همراه با دوربین های DSLR یا دوربین های فاقد آیینه ارائه میشوند ، مثال خوبی از لنزهای نرمال هستند . این لنزها دامنه ی 35-70 mm را ساپورت می کنند . لنزهایی که ساختار اپتیکی بهتر و حداکثر دیافراگم سریع تری دارند به وفور در بازار موجود می باشند . به باور برخی عکاسان لنز پرایم 50 ( در فورمت 35 میلیمتری) همانند یک لنز نرمال توصیری را فراهم می کند که به دید طبیعی چشم بسیار نزدیک است. اگرچه که به لحاظ تکنیکی چنین باوری صحیح نیست.

مشخصه های عکس

لنزهای استاندارد و لنزهای پرایم نرمال جایی در میان لنزهای زوم و لنزهای واید قرار می گیرند . تصویر حاصل از این لنزهای بسیار به آنچه چشم انسان می بیند نزدیک است .

این لنز چه هنگام مورد استفاده قرار می گیرد؟

همچنانکه از نام این لنزها نیز مشهود است. این لنزها برای مصارف بسیاری می توانند مورد استفاده قرار گیرند . عکاسی خیابانی ، عکاسی مستند ، عکاسی منظره و همچنین عکاسی پرتره. از آنجا که این لنزها با سرعت دیافراگم بیشتری عمل می کنند ، به عکاس امکان می دهند تا با عمق میدان کمتر و نور اندک عکاسی کند .

لنز تله

لنزهای تله چیستند ؟

لنزهای تله لنزهایی هستند که عمق میدانی بیشتر از 70 میلیمتر دارند ممکن است برخی بگویند که لنز تله ی واقعی عمق میدانی بالاتر از 135 میلیمتر دارد . این لنزهای روی میدان دیدی کوچکتر از دیگر لنزها فوکوس می کنند . این بدین معناست که این لنزها برای تمرکز و فوکوس کردن روی جزییات و فواصل دورتر بسیار مناسب هستند . این لنزها غالبا بدنه ی بزرگ تر و سنگین تری دارند .

مشخصه های عکس

لنزهای تله سوژه های دور را نزدیک می کنند . این لنزها همچنین به خوبی حس فاصله را در عکس ایجاد می سازند و نه تنها از لحاظ توانایی گرفتن عکس‌های بزرگ از سوژه‌های دور و بعصی اوقات غیرقابل دسترس٫ بلکه به خاطر زاویه دید باریک آن نیز دارای اهمیت قابل توجهی است. این مشخصه به لنز کمک می‌کند که سردرگمی بصری را کاهش دهد و یک سوژه را برای بیننده برجسته کند. در عکس های گرفته شده با این لنز پیش زمینه و پس زمینه به زیبایی فلو می شوند و سوژه فوکوس می گردد و جلوه ی زیبایی در عکس ایجاد می شود .

این لنز چه هنگام مورد استفاده قرار می گیرد؟

وقتی عکاس نمی خواهد به سوژه نزدیک شود این لنز بسیار به کارمی آید. عکاسی ورزشی و عکاسی از حیات وحش با این لنزها بسیار رایج است. این لنزها همچنین برای عکاسی از منظره و یا پرتره نیز می توانند مورد استفاده قرار گیرند.

لنز سوپر زوم

لنزهای سوپر زوم چیستند ؟

لنزهای سوپر زوم تمام کارهایی که لنزهای واید و تله انجام می دهند را یک جا انجام میدهند . عمق میدانی از واید تا تله را در بر می گیرند . در موقعیت هایی که نمی توان لنز را تغییر داد این لنزها بسیار به کار می آیند و تنها با زوم کردن نیاز عکاس را برطرف می سازند .

مشخصه های عکس

ار آنجا که این لنزها در هر موقعیتی می توانند به کار روند و از واید تا تله را ساپورت می کنند ، فاقد آن کیفیت به خصوصی هستند که لنزهای مشخصا تله یا واید ارائه می کنند .

این لنز چه هنگام مورد استفاده قرار می گیرد؟

این لنزها می توانند گستره ی پهناوری از نیازهای یک عکاس را برطرف سازد و او را تعویض و تغییر لنز بی نیاز سازد. به خصوص در موقعیت هایی که تغییر لنز ساده نیست و خطرناک است و یا در سفر که نمی خواهید بار خود را با پنج لنز مختلف سنگین کنید ، این نوع لنز بسیار کاربردی است .

لنز ماکرو

لنزهای ماکرو چیستند ؟

لنزهای ماکرو از جمله تخصصی ترین لنزهای موجود هستند . این لنز ها به لحاظ فنی لنزهایی هستند که قادر به تولید نسبت ابعادی تصویری بزرگتر از 1:1 هستند . البته این نسبت ابعاد تصویر می تواند توسط هر لنز کلوزآپ دیگری نیز ایجاد شود . لنزهای ماکرو غالبا فاصله ی کانونی میان 40-200 میلیمتر دارند.

مشخصه های عکس

عکس هایی که با لنزهای ماکرو گرفته می شوند غالبا شارپنس بسیار بالایی دارند . به عنوان مثال می توانید از یک حشره عکس بگیرید در حالیه تنها یک بخش کوچکی از بدن آن فوکوس است.

این لنز چه هنگام مورد استفاده قرار می گیرد؟

این لنزها معمولا برای عکاسی از نماهای نزدیک مورد استفاده قرار می گیرند . این لنزها به دلیل شارپنس بالا و فاصله ی کانونی که دارند بسیار مناسب عکاسی پرتره هستند .

دیگر مواردی که باید بدانها توجه کرد

وزن، اندازه و قیمت

باید بدانید که هرچه فاصله ی کانونی یک لنز بیشتر می شود و دیافراگم بازتر می گردد ، اندازه ی لنز بزرگتر ، وزن آن بیشتر و به تبع آنها قمیت آن نیز افزایش می یابد. اندازه ، وزن و قیمت موارد مهمی هستند که می توانند روی تصمیم ما برای خرید لنز اثر بگذارند.

لرزشگیر ، کیفیت ساخت و کیفیت فیلمبرداری

از دیگر عواملی که می تواند هنگام خرید لنز مورد توجه قرار گیرد، وجود لرزشگیر تصویر بر روی لنز است. لرزشگیر تصویر باعث می شود تا در سرعت های پایین شاتر تکان دوربین موجب افت کیفیت تصویر نگردد . این عامل به خصوص در هنگام فیلمبرداری اهمیت بیشتری می یابد. و وجود آن بسیار کمک کننده می گردد .

نکته ی دیگر در کیفیت ساخت لنز مطرح است . عواملی مانند مقاومت بدنه ی لنز در برابر شرایط مختلف آب و هوایی به عکاس این امکان را می دهد تا با آرامش خیال در هر شرایطی از لنز خود استفاده کند و نگران قطراب باران یا غبار و گرد و خاک موجود در هوا نباشد.

از دیگر مواردی که توجه بدانها لازم است المنتهای به خصوص به کار رفته در لنز و پوشش های روی شیشه های لنز است که موجب افزایش شارپنس تصویر و ارتقا کیفیت عکس می گرددو اعوجاجات و نویزهای تصویری را کاهش می دهد .

چند مثال از اینکه چه لنزی باید بخرم؟

1- به لنزی که کل روز و در طول مسافرت بتوانم از آن استفاده کنم نیاز دارم.

وقتی در تعطیلات به سر می برید یا در مسافرت هستید، احتمالا چندان راغب نیستید که انواع مختلفی از لنزها را در چمدان خود جای دهید و بار خود را سنگین سازید. در این شرایط بهترین لنزی که به کارتان می آید یک لنز سوپر زوم است که از واید تا تله را در اختیارتان می گذارد و می توانید به راحتی بدون تغییر لنز از چشم اندازهای گسترده ی طبیعی تا پرتره های بسته عکس بگیرید. لنزهای 140-14 میلیمتری ، 135-18 میلیمتری و 200-18 میلیمتری بهترین لنزهایی هستند که می تواند جوابگوی نیاز اینچنینی شما باشند.

2- می خواهم از وقایع و اتفاقات خیابانی عکس بگیرم.

برای عکس گرفتن از وقایع خیابانی هم می توانید از لنز 300 میلیمتری با دیافراگم 2.8 استفاده کنید و از جزییات ریز اتفاقی که شاهد آن هستید عکس بگیرید و هم می توانید با یک لنز 50-35 میلیمتری نمای باز و وایدی از اتفاق را به تصویر بکشید. نکته ای که بسیار اهمیت دارد این است که گشادگی دیافراگم لنزتان زیاد باشد تا بتوانید در نور اندک نیز تصاویر خوبی بگیرید. لنزی مانند Fuji XF 23 mm f/1.4 برای چنین عکاسی بی نظیر است ضمن آنکه لنز سیگما 35 میلیمتر با ب/1.4 نیز برای دوربین های DSLR برای عکاسی خیابانی گزینه ای بسیار عالی می باشد.

3- می خواهم از بچه هایم وقتی در حیاط مشغول بازی کردن هستند، عکس بگیرم.


بسیاری از کاربران با بچه دار شدن به خرید دوربین های DSLR یا دوربین های فاقد آینه علاقمند می شوند . اما مشکل از آنجا آغاز می شود که می خواهند با لنز کیت آن از فرزندشان عکس بگیرند . این لنزهای کیت هم به دلیل دیافراگم و هم به دلیل فاصله ی کانونی نه چندان مناسبشان نمی توانند سوژه را به خوبی در دامنه ی فوکوس خود نگاه دارند . لنزهای زوم برای عکسبرداری از چنین موقعیتی بسیار مناسب هستند . این لنزها به شما این امکان را می دهند سوژه را حتی وقتی در حال حرکت است در قاب خود نگاه دارید. لنزهای 250-55 میلیمتری با دیافراگم 6-4.5f/ و 200-70 میلیمتری با دیافراگم f/4 می تواند بسیار مناسب باشد.

4- می خواهم از مناظر و چشم اندازهای طبیعت عکس بگیرم.

اکثر لنزهای کیت کیفیت خوبی برای عکس های واید ارائه می کنند . با این لنزها می توان از مناظر طبیعت عکس های خوب و قابل قبولی گرفت. فاصله ی کانونی نکته ی کلیدی این بخش است. اگر لنز سوپر واید در اختیار دا​شته باشید تنها می توانید بخشی از چشم انداز مورد نظرتان را در عکس جای دهید. لنزهایی چون 24-10 میلیمتری با دیافراگم f/3.5-4.5 می تواند برای عکس برداری از چشم اندازهای طبیعی مناسب باشد ضمن آنکه لنز سوپر واید 18-9 میلیمتری با دیافراگم f/4-5.6 نیز می تواند برای دوربین هایی با حسگر سه چهارم مناسب است.

5- لنزی می خواهم که موجب ارتقای سطح عکاسی ام شود.

پس از مدتی که با لنز کیت عکاسی کردید مطمئنا به سطحی می رسید که در می یابید دیگر این لنز کیت جوابگوی خواسته های شما در زمینه ی عکاسی نیست. نیازهایتان را بر آورده نمی کند و مانعی برای بروز خلاقیت شماست. اکنون بهترین زمان است که با خرید یک لنز تازه مرزهای خلاقیتتان را بردارید. خرید یک لنز پرایم نخستین گام مثبت است. خرید یک لنز فیکس 50 با دیافراگم 1.8 به این معناست که می توانید بدون دغدغه زیباترین عکس ها را بگیرید و عمق میدان عکس هایتان را کم کنید و جلوه ای هنرمندانه به عکس ببخشید. حتی می توانید بدون نیاز به فلش با این لنزها در محیط های کم نور نیز عکس بگیرید. تنها نکته این است که باید با پای خود زوم کنید و به سوژه نزدیک شوید و مدام حواستان به قابی که می بندید باشد.

جمع بندی

همانطور که دیدیم لنزهای مختلف می توانند به عکاس این آزادی را بدهد که در هر شرایطی آن عکسی که می خواهد را بگیرد . نباید کتمان کرد که اهمیت لنزها درست به اندازه ی اهمیت دوربینی است که تهیه می کنید . عکاسان غیر حرفه ای بسیاری دیده ایم که دوربینی با کیفیت با قابلیت تعویض لنز می خرند ولی هیچگاه لنز آن را تغییر نمی دهند . باید بدانید که دوام لنزها به مراتب بیشتر از دوام بدنه ی دوربین است. به همین دلیل است که عکاسان حرفه ای حتی پول بیشتری را برای خرید یک لنز عالی هزینه می کنند تا بدنه ی دوربین فوق العاده.

این مقاله نمی خواهد شمارا به خرید مجموعه ی متنوعی از لنزها ترغیب کند . چرا که حتی یک لنز پرایم 50 میلیمتری (با دیافراگم 1.8 ) می تواند دنیای عکاسی شما را متحول سازد. لنزهای دست دومی نیز وجود دارند که به خوبی لنزهای نو کار می کنند و همان وضوح و شارپنس تصویر را ایجاد می سازند . بنابراین سری هم به دنیای لنزهای دست دوم بزنید شاید چیز خوبی به دست آوردید.

امیدواریم این مقاله راهنمای خوبی برای شما باشد تا بتوانید به راحتی دریابید عملکرد انواع مختلف لنزها چیست و کدام نوع بیشتر به کارتان می آید.دیدگاه ها


130 پاسخ به “راهنمای انتخاب صحیح لنز”

 1. Hi there, just wanted to mention, I enjoyed this post.
  It was funny. Keep on posting!

 2. Your means of telling the whole thing in this post is genuinely fastidious, all be capable of without difficulty be aware of it, Thanks a lot.

 3. For most up-to-date news you have to visit world-wide-web and on web I
  found this website as a most excellent website for most up-to-date updates.

 4. Hello there! This blog post couldn’t be written much better!
  Reading through this post reminds me of my previous
  roommate! He always kept talking about this. I am going to forward this information to him.
  Pretty sure he’s going to have a very good read. I appreciate you for sharing!

 5. I need to to thank you for this fantastic read!! I definitely
  enjoyed every bit of it. I have you book-marked to look at new stuff
  you post…

 6. Good day! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a new project in a community in the same niche.
  Your blog provided us valuable information to work on.
  You have done a extraordinary job!

 7. Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it.

  Look advanced to more added agreeable from you!
  By the way, how can we communicate?

 8. wonderful points altogether, you simply gained a brand new reader.
  What would you recommend about your submit that you made a few
  days ago? Any sure?

 9. Appreciation to my father who told me concerning this webpage, this webpage is really remarkable.

 10. I’m extremely impressed with your writing skills as well as
  with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself?
  Either way keep up the nice quality writing, it
  is rare to see a nice blog like this one today.

 11. You really make it appear really easy along with your presentation however I
  in finding this topic to be really one thing that I believe I’d
  never understand. It seems too complex and extremely vast for me.
  I am taking a look forward to your next put up, I will try to get the dangle of it!

 12. quest bars گفت:

  Hello! This is my first comment here so I
  just wanted to give a quick shout out and say I genuinely
  enjoy reading your articles. Can you recommend any other blogs/websites/forums that cover the
  same topics? Thanks for your time!

 13. Hi my friend! I wish to say that this article is amazing, great written and include almost all significant
  infos. I’d like to look extra posts like this .

 14. Right away I am ready to do my breakfast, once having my
  breakfast coming over again to read further news.

 15. I do not even know the way I finished up right here, however I thought this put up was good. I don’t recognize who you might be but definitely you are going to a well-known blogger if you happen to aren’t already 😉 Cheers!

 16. It is in reality a nice and helpful piece of info. I am happy that
  you just shared this useful info with us. Please stay us informed like this.
  Thank you for sharing.

 17. Hi there friends, how is the whole thing, and what you want to say concerning this paragraph, in my view its really remarkable designed
  for me.

 18. Hi to all, it’s genuinely a pleasant for me to pay
  a quick visit this website, it contains priceless Information.

 19. We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our community.
  Your site provided us with valuable information to work
  on. You have done an impressive job and our entire community will be thankful to you.

 20. natalielise گفت:

  Hi there, I enjoy reading all of your post. I wanted to write a little comment to support you.
  pof natalielise

 21. Excellent web site you have got here.. It’s difficult to find
  high quality writing like yours these days. I seriously
  appreciate individuals like you! Take care!!

 22. Stevdawn گفت:

  Priligy Rezeptfrei Kaufen buy viagra online Come Comprare Viagra Senza Ricetta Medica Aciphex

 23. dating site گفت:

  Very good info. Lucky me I recently found your website by
  accident (stumbleupon). I have saved it for later!

 24. Hey! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website?
  I’m getting fed up of WordPress because I’ve had
  issues with hackers and I’m looking at alternatives
  for another platform. I would be fantastic if you could point me in the direction of
  a good platform.

 25. Undeniably consider that which you said. Your favourite reason appeared to be on the internet
  the simplest thing to take note of. I say to you, I certainly get annoyed while other folks think about concerns that they just do not recognize about.
  You controlled to hit the nail upon the highest and outlined out
  the entire thing with no need side effect , people can take
  a signal. Will probably be back to get more.
  Thanks

 26. all the time i used to read smaller content that also clear their motive, and that is also happening with this post which I am reading now.

 27. This web site certainly has all the information I wanted concerning this
  subject and didn’t know who to ask.

 28. You need to be a part of a contest for one of the highest quality sites on the web.

  I most certainly will highly recommend this website!

 29. Wonderful article! This is the type of info that are supposed to be shared across
  the internet. Disgrace on Google for not positioning this put
  up higher! Come on over and visit my site . Thanks =)

 30. This piece of writing will help the internet users
  for creating new website or even a weblog from start to end.

 31. Hey! Do you know if they make any plugins to help with SEO?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted
  keywords but I’m not seeing very good gains.
  If you know of any please share. Cheers!

 32. Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging for?
  you made blogging look easy. The overall look of
  your website is fantastic, let alone the content!

 33. I think this is among the most important information for me.

  And i’m glad reading your article. But wanna remark on few general things, The site style is wonderful, the
  articles is really great : D. Good job, cheers

 34. Good way of telling, and fastidious article to take information about my presentation focus, which i
  am going to convey in school.

 35. You are so cool! I don’t think I have read
  through anything like that before. So wonderful to
  discover somebody with some unique thoughts on this issue. Seriously..
  many thanks for starting this up. This site is one thing that is needed on the web, someone with a bit of originality!

 36. all the time i used to read smaller articles that also
  clear their motive, and that is also happening with this article which I am reading here.

 37. This site definitely has all of the info I needed concerning this
  subject and didn’t know who to ask.

 38. Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for?
  you make blogging look easy. The overall look of your website is wonderful,
  as well as the content!

 39. Because the admin of this web page is working, no doubt very
  rapidly it will be renowned, due to its quality contents.

 40. A person necessarily help to make significantly posts
  I would state. This is the first time I frequented your website page and to this
  point? I surprised with the research you made to create this particular put up extraordinary.
  Great process!

 41. I do accept as true with all of the concepts you’ve offered on your post.
  They are very convincing and will definitely work.
  Still, the posts are very short for beginners. Could you please prolong them a little from
  subsequent time? Thanks for the post.

 42. oil گفت:

  What’s up to all, how is all, I think every one is getting more from this website,
  and your views are fastidious in support of new people.

 43. EyeinaWs گفت:

  [url=https://antabuse911.com/]buy antabuse online canada[/url] [url=https://sildalis1.com/]sildalis[/url] [url=https://amoxicillin365.com/]amoxicillin 500 mg capsule[/url] [url=https://synthroid2.com/]synthroid 137 mcg coupon[/url] [url=https://avodart2.com/]avodart[/url] [url=https://albendazole24.com/]albendazole[/url] [url=https://lexapro911.com/]buy lexapro brand name online[/url] [url=https://strattera1.com/]strattera cost uk[/url] [url=https://albuterol911.com/]where can i buy albuterol inhaler[/url] [url=https://acyclovir365.com/]acyclovir 800mg[/url]

 44. I wanted to thank you for this wonderful read!! I absolutely
  enjoyed every little bit of it. I have got you saved as a favorite to
  look at new stuff you post…

 45. suba suba گفت:

  SxwQum This is exactly what I was searching for, many thanks

 46. Wonderful blog! I found it while searching on Yahoo News. Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Appreciate it no prescription viagra

 47. Hey there! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using
  for this site? I’m getting tired of WordPress because I’ve had
  problems with hackers and I’m looking at options for another
  platform. I would be great if you could point me in the direction of a good platform.

 48. Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you
  writing this post plus the rest of the site is also very good.

 49. I really like your writing style, wonderful information, thanks for posting :D. “Faith is a continuation of reason.” by William Adams. online pharmacy

 50. Spot on with this write-up, I truly believe this website needs much more attention. I’ll probably be returning to see more, thanks for the advice!

 51. psihologija گفت:

  Utterly pent content material, thanks for information.

 52. п»їI’d like to thank you for the efforts you’ve put in penning this website. online pharmacies

 53. wow, awesome article.Thanks Again. Great.

 54. SHINeeWorld PHILIPPINES Goods Notice SWPH Goods

 55. It as great that you are getting thoughts from this piece of writing as well as from our argument made here.

 56. Wow, great article post.Really thank you! Much obliged.

 57. Thank you for your article post.Much thanks again. Will read on

 58. TjETrnCW گفت:

  Regards for helping out, fantastic information. It does not do to dwell on dreams and forget to live. by J. K. Rowling.

 59. Fantastic blog you have here but I was wondering if you knew of any message boards that
  cover the same topics talked about in this article? I’d really love to be a part of
  group where I can get opinions from other experienced
  people that share the same interest. If you have any suggestions, please
  let me know. Kudos!

 60. I for all time emailed this blog post page to all my friends,
  as if like to read it afterward my links will too.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *