no-img
بخش خبری تیم رز

راهنمای گام به گام خرید دوربین - بخش خبری تیم رز


بخش خبری تیم رز
اطلاعیه های سایت

ادامه مطلب

ZIP
راهنمای گام به گام خرید دوربین
امتیاز 5.00 ( 1 رای )
zip
فروردین 27, 1396

راهنمای گام به گام خرید دوربین


چه دوربینی بخرم؟
کافی است به نزدیکترین فروشگاه دوربین محل تان سری بزنید تا با بازار شلوغ و پیچیده ی دوربین ها آشنا شوید. انواع و اقسام دوربین های متفاوت از برندهای مختلف با امکانات و تکنولوژی های بسیار متفاوت که البته هر برند نیز ادعا می کند محصولش بهترین است. در این بازار شلوغ و پیچیده چگونه می توان بهترین و مناسبترین دوربین را انتخاب کرد. اما در این بازار پر رقابت می توان با در نظر گرفتن چند نکته ی بسیار پراهمیت به انتخاب خوبی دست زد. تنها لازم است به درستی بدانید برای چه مصارفی به دوربین عکاسی احتیاج دارید؟ در حقیقت احتیاجاتتان از یک دوربین چیست؟ در این راهنمای گام به گام می کوشیم از دوربین های کوچک شروع کنیم و سپس به سراغ دوربین های نیمه حرفه ای و نهایتا دوربین های حرفه ای برویم . لازم نیست گام به گام همراه ایم راهنما با ما بیایید . هر جا متوجه شدید که پاسخ پرسش هایتان را گرفته اید و دیگر می دانید چه دوربینی مناسب حالتان است ما را ترک کنید و از اتوبوس پیاده شوید.

راهنمای گام به گام خرید دوربین

راهنمای گام به گام خرید دوربین

آیا دوربین های گوشی های هوشمند به اندازه ی دوربین های عکاسی کوچک خوب عکس می گیرند؟ پاسخ این پرسش آری است اگر بتوانید از زوم صرف نظر کنید.

دوربین های گوشی های هوشمند هیچ مشکلی ندارند. یک گوشی خوب مطمئنا دوربین خوبی هم دارد. حتی اگر نرخ مگاپیکسل آن با نرخ واقعی مگاپیکسل دوربین های کامپکت برابری نکند. واقعیت این است که دوربین های بالای 8 مگاپیکسل تمام آنچه شما در عکس نیاز دارید ، از وضوح و شارپنس گرفته تا رنگ زنده ی تصاویر، را به شما می دهند. این عکس ها نهایتا برای اشتراک گذاری در فیسبوک و توییتر و اینستاگرام صد درصد به لحاظ کیفی مناسب هستند.

راهنمای گام به گام خرید دوربین

راهنمای گام به گام خرید دوربین

اما نکته در این است که این دوربین ها قرار است همراه همیشگی شما برای ثبت لحظه ها و خاطرات به یاد ماندنی تان باشند. در این صورت است که نقطه ی ضعف آنها که فقدان زوم است جلوه گر می شود.

نقطه ی قوت: آسانی در حمل و نقل و اشتراک گذاری سریععکس ها در شبکه های اجتماعی

نقطه ی ضعف: وجود دیافراگم ثابت و فقدان زوم و همچنین هندلینگ نا مناسب به هنگام عکاسی

اگر برای ثبت لحظات پرهیجان زندگیتان به دوربین احتیاج دارید شاید دوربین های ورزشی کارآمد تر از دوربین های معمول عکاسی برای شما باشند.

با انتخاب مناسب دوربین می توانید از مرزها و محدودیت های دوربین موبایلتان گذر کنید. بگذارید نگاهی جزیی تر بیاندازیم. گزینه ی دیگری نیز در پیش روست؛ دوربین ورزشی. اگر منظور ثبت لحظات پر هیجان زندگی است چرا به جای عکسبرداری ، از آنها فیلمبرداری نکنیم. دوربین های ورزشی سبک، کوچک با کارایی فوق العاده آسان و کیفیت بالا هستند. این دوربین ها که سری دوربی های GoPro نام دارند بی مرز و محدوده همراه تمامی لحظات هیجان انگیز شما هستند. این دوربین ها با کیفیت خوب Full HD و مدل جدیدتر آنها با کیفیت 4k فیلمبرداری می کنند و گزینه های خوبی از جمله ضد آب و ضد ضربه بودن دوربین را نیز در اختیار شما می گذارند.

راهنمای گام به گام خرید دوربین

راهنمای گام به گام خرید دوربین

نقاط قوت: ارزان ، سبک و کوچک ، قابل نصب روی کلاه ، دوچرخه یا هر جای دیگر، ضد آب و ضد ضربه ، کیفیت فیلمبرداری بالا

نقاط ضعف: دیافراگم ثابت، فقدان زوم ، عدم کنترل نوردهیو کیفیت عکسبرداری نه چندان مناسب.

دوربین های کامپکت ارزان قیمت ، بهتر از دوربین های موبایل اما همچنان با برخی محدودیت ها

اگر فکر می کنید دوربین موبایل پاسخگوی آنچه در عکسبرداری و فیلمبرداری انتظار دارید نیست ، درست متوجه شده اید تهیه یک دوربین عکاسی راه حل صحیحی است.

دوربین های دیجیتال عکاسی کامپکت هم ارزان اند و هم غالبا از کیفیت مناسبی برخوردارند. از قابلیت زوم برخوردارند و امکان کنترل نوردهی ، تراز سفیدی ، فکوس و دیگر تنظیمات تا حدی در آنها تعبیه شده است.

راهنمای گام به گام خرید دوربین

راهنمای گام به گام خرید دوربین

وجود زوم مهم ترین ویژگی این دوربین هاست. دوربین های موبایل زوم دیجیتال دارند بین معنا که با کراپ کردن سوژه به آن نزدیک می شوند. در این حالت شارپنس و وضح سوژه و عکس به شدت افت می کند . در حالیکه دوربین های کامپکت حداقل از زوم اپتیکال 5 برابری برخوردارند. این بدان معناست که به راحتی می توانید کادر عکس خود را از سوژه ها و اشخاصی که از شما دور هستند نیز پرکنید. اما واقعیت این است که کیفیت کلی عکس های این دوربین ها لزوما بهتر نیست. دوربین های ارزان مسلما لنز ارزانی نیز دارند که دور فریم عکس ها یا به هنگام استفاده از حد نهایی زوم حالت نرمی و خمیری در عکس ایجاد می سازند. از سوی دیگر اندازه ی سایز حسگر نقش عمده ای در کیفیت عکس ها دارد که در این دوربین ها اندازه ی حسگرها نه چندان بزرگ (به اندازهی نیم بند انگشت دست) است.

نقاط قوت : ارزان، قابلیت زوم، امکان کنترل دستی برخی تنظیمات عکس

نقاط ضعف: کیفیتی نه چندان بهتر از دوربین های موبایل و در برخی موارد حتی بدتر از آنها.

کامپکت های مسافرتی : دوربین های کامپکت با زوم بیشتر

دوربین های کامپکت مسافرتی دوربین هایی با بدنه ی کامپکت و در عین حال دامنه ی زوم بسیار بسیار بیشتر هستند. برای عبور از دوربین های موبایل و در اختیار داشتن امکان زوم این دوربین ها دوربین های خوبی هستند که برخی از آنها تا 30 برابر زوم در اختیارتان می گذارند.

ایده این است که دوربینی کوچک در جیب دارید که از قابلیت زوم بسیار عظیم برخوردار است و برای عکسبرداری حتی از دورترین سوژه ها نیز می توانید آن را از جیبتان بیرون آورده و عکسبرداری کنید.

راهنمای گام به گام خرید دوربین

راهنمای گام به گام خرید دوربین

فرض کنید به پیک نیک یا مسافرت رفته اید. به دوربینی نیاز دارید که به راحتی در جیب جا شود و حمل آن آسان باشد . در عین حال این دوربین باید دوربینی همه کاره باشد تا هیچ منظره و چشم اندازی از دستتان نرود. این دوربین ها اگرچه همچنان حسگر کوچکی دارند ولی کیفیت لنز آنها به مراتب بهتر از دوربین های کامپکت ساده است. کنترل دستی نوردهی ، سرعت شاتر ، تراز سفیدی و دیگر تنظیمات نیز در این دوربین ها قابل توجه است. اگر بودجه ی اقتصادی تان جواب می دهد با خرید این نوع دوربین در واقع سرمایه گذاری می کنید که هیچگاه از آن پشیمان نخواهید شد.

نقاط قوت: زوم عظیم الجثه، کنترل دستی موارد بیشتری به هنگام عکسبرداری، کیفیت بهتر عکس ها

نقاط ضعف: حسگری همچنان کوچک که کیفیت نهایی عکس را محدود می سازد. قیمت بیشتر

دوربین های شبه SLR(Bridge Cameras) با زومی بسیار و کنترل دستی تصاویر در حد دوربین های حرفه ای ، اما همچنان با سنسوری کوچک

اگر اندازه ی دوربین برایتان مهم نیست و در عوض دورست دارید با دوربین عکاسیتان بتوانید بدون هر گونه مرز و محدوده ای عکاسی کنید و کنترل و تنظیم عکس هایتان را نیز به مانند دوربین های حرفه ای خود انجام دهید ، دوربین های شبه SLR گزینه های خوبی هستند. نام Bridge در حقیقت از نوع طراحی دستگیره ی این دوربین ها که طرحی مابین دوربین های کامپکت و دوربین های حرفه ای SLR است ، گرفته شده است.

اما با اینکه این دوربین ها دامنه ی زوم وسیع و غیر قابل باوری ارائه می کنند ، آنچنانکه در دوربین نیکون Nikon P900 با 83 برابر زوم دیده میشود، اما همچنان کیفیت عکس ها عاری از اشکال نیستند و محدودیت هایی در آنها وجود دارد. حسگر آنها باز همان اندازه ی کوچک حسگر های دوربین های کامپکت معمولی را دارد. بنابراین دوربینی در دست دارید که حس و حال دوربین های حرفه ای را به شما می دهد ولی کیفیت عکسش در حد دوربین های حرفه ای نیست.

راهنمای گام به گام خرید دوربین

راهنمای گام به گام خرید دوربین

تنها استثنا در این بخش دوربین پاناسونیک Panasonic FZ1000 است که حسگر آن 1 اینچ و فول فریم است. و خب مسلما قیمت آن نیز گرانتر است.

نقاط قوت: دامنه ی زوم وسیع ، کنترل دستی کامل عکس همچون دوربین های حرفه ای

نقاط ضعف : کوچک بودن اندازه ی حسگر و در نتیجه کیفیت نه چندان مناسب عکس در هنگام استفاده از حد اعلای زوم در تصویر

دوربین های کامپکت high-end دوربین هایی ایده آل برای مشتاقانی که دوربینی با کیفیت ایده آل را در کنار بدنه ای ظریف و کوچک می خواهند.

دوربین های کامپکت High-end مناسب کسانی هستند که نمی خواهند کیفیت بالای عکس را فدای بدنه ی کوچک و ظریف دوربین کنند. اما در عین حال به دنبال داشتن دوربینی هستند که در سفر و یا هر آنجا که امکان بردن دوربین SLR نیست بتوانند دوربینی با کیفیت در جیب داشته باشند. این دوربین ها با برخورداری از حسگر فول فریم ، لنزی خوش کیفیت و البته فیکس و کنترل صد درصد دستی دوربین به هنگام عکسبرداری عکسی با کیفیت بسیار مناسب در اختیارتان می گذارند. تنها ایراد قابل ذکر این دوربین ها زوم اندک آنهاست که نهایتا تا 5 برابر است.

راهنمای گام به گام خرید دوربین

راهنمای گام به گام خرید دوربین

نقاط قوت: بدنه ی کوچک ، حسگر فول فریم، لنز با کیفیت و امکان کنترل دستی تنظیمات دوربین

نقاط ضعف: زوم اندک ، لنز فیکس ، قیمت گران

دوربین های DSLR با حسگر بزرگ و لنز های قابل تعویض ، نخستین گام به سوی عکاسی حرفه ای و جدی

دوربین های DSLR نخستین گزینه برای شروع عکاسی حرفه ای هستند. این دوربین گزینه های کاربردی تر و آسانتری برای تازه کارنی که عکاسی حرفه ای را به تازگی آغاز کرده اند نیز دارند. و برای حرفه ای ها نیز گزینه های بسیار مناسبی ارائه کرده اند. قابلیت تعویض لنز در این دوربین ها حقیقتا پنجره ی بی نظیری را به روی عکاس می گشاید تا بتواند بدون مرز با بهترین کیفیت از سوژه های مورد نظر خود عکس بگیرد. اندازه ی مناسب حسگر ها نیز به کیفیت خوب لنزهای که افزوده شود دیگر کیفیت عکس جایی برای چون و چرا باقی نمی گذارد.

راهنمای گام به گام خرید دوربین

راهنمای گام به گام خرید دوربین

نقاط قوت: ، حسگر فول فریم، لنز قابل تعویض ، امکان کنترل دستی تنظیمات دوربین و وجود فورمت ROW

نقاط ضعف: بدنه ی بزرگ و سنگین، فوکوس نه چندان سریع

دوربین های کامپکت فاقد آیینه با لنزهای قابل تعویض ؛ جایگزینی عالی و بی نظیر برای دوربین های DSLR

تا کنون تنها گزینه در میان دوربین های عکاسی با قابلیت لنز قابل تعویض فقط دوربین DSLR بودند . اما اکنون با ورود دوربین هایی که به سیستم فاقد آیینه مجهز اند کار بسیار ساده شده است. این دوربین ها برخلاف دوربین تک ‌لنزی بازتابی (SLR)، فاقد آینه و نمایاب اپتیکال یا نوری است. در این دوربین‌ها نمای مقابل به‌صورت الکترونیکی از روی حسگر دوربین خوانده و روی نمایشگر ال‌سی‌دی آن نقش می‌بندند و در بعضی از مدل‌ها یک نمایاب یا چشمی الکترونیکی نیز درنظر گرفته می‌شود که در واقع جایگزینی برای نمایاب‌ نوری است. این درحالی است که در ساختار داخلی دوربین تک‌لنزی بازتابی (SLR) یک آینه وجود دارد و نمای مقابل را از دریچه لنز به نمایاب یا چشمی دوربین منعکس می‌کند. به همین علت، یعنی به‌علت وجود آینه داخلی، دوربین‌های DSLR در مقایسه با دوربین‌های بدون‌آینه بزرگ‌تر هستند.

راهنمای گام به گام خرید دوربین

راهنمای گام به گام خرید دوربین

بدنه ی این دوربین ها درست به اندازه ی دوربین های کامپکت است و با جدا نمودن لنز از آن به راحتی در جیب جا می شود. نمونه های ارزان تر آن فاقد چشمی می باشد.

نقاط قوت: بدنه ی سبک و کوچک، حسگر فول فریم، لنز قابل تعویض ، امکان کنترل دستی تنظیمات دوربین و وجود فورمت ROW

نقاط ضعف: برخی مدل های ارزان قیمت چشمی ندارند و دامنه ی لنزهایی که به این دوربین ها بخورد محدود است.

دوربین های فول فریم : با حداکثر کیفیت و گران ترین قیمت. بنابراین مطمئن شوید که حتما بدان نیاز دارید.

این دوربین ها به حسگرهایی با ابعاد ۳۶×۲۴ میلی‌متر مجهز هستند. این ابعاد، مشابه ابعاد فیلم‌های ۳۵ میلیمتری (یا همان فیلم ۱۳۵) در دوربین‌های آنالوگ است. بسیاری از دوربین‌های حرفه‌ای و گران‌قیمت دنیا، اکنون به این سنسور مجهز می‌باشند. از مزایای سنسورهای فول فریم نسبت به سنسورهای APS-C، زاویهٔ دید بازتر آن‌هاست. ضمن اینکه اگر فاصله تا سوژه و ضریب اف در دو دوربین فول فریم و APS-C یکسان باشد، عمق میدان در فول فریم، کمتر از APS-C خواهد بود. ضمن اینکه عموماً تعداد پیکسل‌ها در این سنسورها بیش از تعداد پیکسل‌های سنسورهای APS-C است.

راهنمای گام به گام خرید دوربین

راهنمای گام به گام خرید دوربین

نقاط قوت: حد اعلای کیفیت عکس با برخورداری از حسگر فول فریم، لنز قابل تعویض ، امکان کنترل دستی تنظیمات دوربین و وجود فورمت ROW

نقاط ضعف: قیمت گران، بدنه ی بزرگ و سنگیندیدگاه ها


49 پاسخ به “راهنمای گام به گام خرید دوربین”

 1. Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say
  that I have really enjoyed browsing your blog posts.
  After all I will be subscribing to your feed and I hope you
  write again very soon!

 2. Yes! Finally someone writes about gamefly free trial.

 3. I delight in, lead to I discovered just what I used to be looking
  for. You’ve ended my 4 day lengthy hunt!

  God Bless you man. Have a great day. Bye

 4. I am not sure where you are getting your info, but great topic.
  I needs to spend some time learning much more or understanding more.
  Thanks for wonderful info I was looking for this info for my mission.

 5. It is appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy.
  I have read this post and if I could I wish to
  suggest you few interesting things or suggestions. Maybe you can write next articles referring to this article.
  I wish to read more things about it!

 6. Incredible story there. What occurred after? Thanks!

 7. Right here is the perfect web site for everyone who hopes to
  understand this topic. You understand a whole lot its almost hard to argue with you (not that I personally will need to…HaHa).
  You definitely put a brand new spin on a subject which has been discussed for years.
  Excellent stuff, just great!

 8. It is truly a great and helpful piece of info. I’m glad that you just shared this useful info with us.
  Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

 9. I do consider all of the ideas you’ve introduced in your post.
  They’re very convincing and will certainly work. Still,
  the posts are very brief for novices. Could you please lengthen them
  a little from subsequent time? Thank you for the post.

 10. That is a great tip especially to those fresh to the blogosphere.
  Brief but very accurate info… Thank you for sharing
  this one. A must read article!

 11. Everything is very open with a really clear clarification of the challenges.
  It was truly informative. Your website is very useful. Many
  thanks for sharing!

 12. Your mode of telling everything in this paragraph is truly nice, all be capable of without difficulty understand it, Thanks
  a lot.

 13. Hey there just wanted to give you a brief heads up and let
  you know a few of the pictures aren’t loading properly.
  I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different web browsers and both
  show the same outcome.

 14. oprolevorter گفت:

  Definitely, what a magnificent website and informative posts, I definitely will bookmark your site.Best Regards!

 15. tinyurl.com گفت:

  I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was
  wondering what all is needed to get setup? I’m assuming having a blog
  like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet savvy so I’m
  not 100% sure. Any suggestions or advice would be greatly appreciated.
  Thank you

 16. quest bars گفت:

  Wow! Finally I got a website from where I
  be able to truly obtain useful information concerning
  my study and knowledge.

 17. Nice answer back in return of this question with firm arguments and
  telling everything regarding that.

 18. Wow! In the end I got a weblog from where I can actually take helpful facts regarding my study and knowledge.

 19. Hi there this is kind of of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with
  HTML. I’m starting a blog soon but have no coding knowledge so I wanted to get guidance from someone with experience.
  Any help would be greatly appreciated!

 20. Thanks for sharing your thoughts on Rose Team. Regards

 21. I will immediately snatch your rss as I can’t to find your email subscription link or e-newsletter service.
  Do you have any? Kindly allow me realize so that I may subscribe.
  Thanks.

 22. Hello everyone, it’s my first visit at this site, and piece of writing is in fact fruitful designed
  for me, keep up posting these types of posts.

 23. At this moment I am going away to do my breakfast, when having my breakfast coming over again to read more news.

 24. I loved as much as you will receive carried out right here.
  The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish.
  nonetheless, you command get bought an shakiness over that you wish be
  delivering the following. unwell unquestionably
  come more formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 25. For hottest information you have to pay a quick visit web and on the web I found this website as a
  most excellent web page for latest updates.

 26. Thanks for your personal marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you’re a
  great author. I will be sure to bookmark your blog and definitely will come back at some point.
  I want to encourage continue your great writing, have a nice morning!

 27. Stevdawn گفت:

  Viagra Generico Con Receta Purchasing Trazodone order cialis online Cialis Con Receta Medica Buying Cialis In Waterloo Propecia Picadura

 28. natalielise گفت:

  I’m truly enjoying the design and layout of your website.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to
  come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your
  theme? Outstanding work! natalielise pof

 29. Very energetic post, I liked that a lot. Will there be a part 2?

 30. dating site گفت:

  When I initially left a comment I appear to have clicked the -Notify me when new
  comments are added- checkbox and from now on every time a comment is added I
  recieve 4 emails with the same comment. Is there an easy method you can remove me from that service?
  Cheers!

 31. dating site گفت:

  Very nice article, totally what I wanted to find.

 32. dating site گفت:

  Outstanding quest there. What occurred after? Thanks!

 33. dating site گفت:

  hi!,I love your writing so so much! percentage we be in contact more
  approximately your post on AOL? I require an expert on this space to resolve my problem.
  May be that is you! Having a look ahead to look you.

 34. Hello, this weekend is pleasant in favor of me, for the reason that this time i am reading
  this wonderful educational post here at my residence. pof natalielise

 35. Hi there mates, how is the whole thing, and what you would like to
  say concerning this paragraph, in my view
  its genuinely awesome in support of me.

 36. Hey there, I think your blog might be having browser compatibility issues.
  When I look at your blog site in Opera, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.

  I just wanted to give you a quick heads up!

  Other then that, superb blog!

 37. you are truly a good webmaster. The website loading pace is amazing.
  It sort of feels that you are doing any distinctive trick.
  Also, The contents are masterwork. you’ve performed a fantastic activity on this
  matter!

 38. Hey There. I found your blog using msn. This is a really well written article.
  I will be sure to bookmark it and return to read more of your useful
  info. Thanks for the post. I will certainly return.

 39. excellent points altogether, you simply gained a new reader.
  What may you suggest in regards to your post
  that you simply made some days in the past? Any sure?

 40. This piece of writing is actually a pleasant one it assists new
  net viewers, who are wishing for blogging.

 41. What’s up, everything is going fine here and ofcourse every one is sharing information, that’s actually good, keep
  up writing.

 42. etias Visa گفت:

  Hello there! This is kind of off topic but I need some
  advice from an established blog. Is it difficult
  to set up your own blog? I’m not very techincal but
  I can figure things out pretty fast. I’m thinking about
  setting up my own but I’m not sure where to start. Do you have any tips or
  suggestions? Thanks

 43. I’d like to find out more? I’d care to find out some additional information.

 44. I don’t even understand how I finished up right here, but I believed this publish
  was once good. I do not know who you might be but certainly you are going to a well-known blogger for those who are
  not already. Cheers!

 45. If some one wants expert view regarding running a blog after
  that i advise him/her to pay a visit this web site,
  Keep up the fastidious work.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *