no-img
بخش خبری تیم رز

نکته های کلیدی در عکاسی دیجیتال - بخش خبری تیم رز


بخش خبری تیم رز
اطلاعیه های سایت

ادامه مطلب

ZIP
نکته های کلیدی در عکاسی دیجیتال
zip
فروردین 24, 1396

نکته های کلیدی در عکاسی دیجیتال


عکاسی دیجیتال

عکاسی دیجیتال مبحث بسیار گسترده‌ایست و نمی‌توان به سادگی مسائل مرتبط با آن را دسته‌بندی کرد. آموزش رموز عکاسی دیجیتال، بازدید از سایتهای عکاسی، ویرایش تصاویر، شناخت منابع نگهداری و چاپ اینترنتی و همچنین آموزشهای فتوشاپ که در ارتباط با عکاسی دیجیتال هستند می‌توانند دامنه بحث را از حد تشریح پایه‌ای هنر عکاسی به آموزشهایی سرگرم کننده افزایش دهند.

این مطلب در ارتباط با اشتباههای معمول عکاسی است. در اینجا ۱۰ اشتباه معمول بررسی شده است، اما اصلا بدین معنا نیست که با هیچ مشکل دیگری مواجه نخواهید شد. هرچند که ممکن است بسیاری از کاربران بارها با چنین مشکلاتی رو به رو شده و اکنون به طور تجربی از بروز مجدد آنها جلوگیری می‌کنند. اما با شناختن اشتباهات معمول دیگران می‌توان از تکرار‌ مجدد آنها پرهیز کرد.

۱. رزولوشن عکس مناسب نیست!

قبل از این که دوربینی را خریداری کنید تصمیم بگیرید که چه کاری می‌خواهید با آن انجام دهید. اگر می خواهید به طور مرتب عکاسی کنید و مثل گذشته آنها را روی کاغذ چاپ کنید و البته اگر اندازه‌ چاپ مطلوب شما بزرگتر از عکسهای معمولی ۱۰ در ۱۵ (اندازه معمول برای عکسهای خانوادگی) است، از خرید دوربینهایی با رزولوشن پایین خودداری کنید. کمی پول بیشتر خرج کنید اما دوربینی با حداقل ۵ مگاپیکسل تهیه کنید. مارک‌های معتبر این دوربینها در بازار ایران با قیمتی زیر ۱۵۰هزار تومان قابل خریداری است.

۲. رزولوشن دوربین کم نیست. انتخاب شما اشتباه است!

تمام دوربینهای دیجیتال ارزان قیمت به این علت که دارای حافظه‌ کمی هستند برای ذخیره‌ی تصاویر بزرگ محدودیت دارند. علی‌رغم این که این دوربینها دارای دو یا چند حالت عکسبرداری مختلف(۱۲۰۰ در ۱۶۰۰–۱۲۸۰ در ۱۰۲۴–۶۴۰ در ۴۸۰ و غیره) هستند، اما معمولا پیش فرض کارخانه‌ سازنده روی پایینترین اندازه‌ عکسبرداری تنظیم شده است. اگر تصمیم دارید اولین عکسهای دیجیتالتان را از مراسم ازدواج نزدیکترین دوستان تهیه کنید فراموش نکنید این تنظیمات را تغییر دهید. عکسهای کوچک یادگاریهای خوبی نخواهند بود.

۳. در حساسترین لحظه‌ میهمانی برق می‌رود!

بله به همین سادگی. دوربینهای دیجیتال هم مثل همه دستگاههای الکترونیک دیگر به انرژی برق احتیاج دارند. اما مصرف باتری آنها اصلا مثل دستگاههای دیگر الکتریکی نیست. مصرف انرژی آنها را تنها می‌توان با بخاریهای برقی مقایسه کرد. فراموش نکنید همیشه تعداد باتریهای همراهتان دو برابر چیزی باشد که حدس می‌زنید. اگر دوربینتان دارای باتریهای غیر تعویضی (مثل برخی از دوربینهای کامپکت مارک پولاروید) است حتما سیم شارژ آن را همراه خود ببرید. اگر هم از باطری‌های مخصوص روی خود دوربین استفاده می‌کنید، حتما شارژ آنها را چک کنید. ضمنا یادتان باشد که انرژی دوربین‌های دیجیتال با باطری‌های قلمی عادی چندان دوام نمی‌آورد. بنابراین اگر دوربین‌تان از باطری قلمی استفاده می‌کند حتما از باطری‌های آلکالاین استفاده کنید.

۴. تنظیمات خود به خود ناپدید شدند!

در برخی دوربینها تعویض باتری دوربین موجب بازگشت تنظیمات دوربین (از قبیل تنظیمات رزولوشن، سرعت و یا دیافراگم دوربین) به حالت پیش‌فرض کارخانه می‌شود. همیشه قبل از ادامه عکسبرداری پس از تعویض دوربین، تنظیمات دوربینتان را بررسی کنید.

۵. چه صحنه‌های زیبایی بودند!

درست است که استفاده از رزولوشن بالا می‌تواند کیفیت چاپ تصاویر را بهبود بخشد، اما ممکن است همیشه تصاویرتان را چاپ نکنید. یک سفر یک روزه به نقاط دور افتاده دسترسی به کامپیوتر را منتفی می‌کند. تقریبا هیچ ‌یک از دوربینهای معمولی بدون ارتباط با کامپیوتر امکان تغییر اندازه تصاویر را نمی‌دهند. بنابراین هرگز قبل از شروع سفر بالاترین رزولوشن را انتخاب نکنید. گاهی اوقات صحنه‌های نیامده زیباترند. مخصوصا اگر حافظه دوربینتان تمام شده باشد! یا حداقل یک کارت حافظه با گنجایش زیاد همراه‌تان ببرید.

۶. دوربینها چندان هم سریع نیستند.

دوربینها معمولا نمی‌توانند به همان سرعتی که شما دکمه شاتر را فشار می‌دهید عکس را ثبت و ذخیره کنند. هنگامی که با دوربین عکس می‌گیرید، تصویر قبل از ذخیره شدن مراحلی را طی می‌کند که ممکن است وقت‌گیر باشد (بسته به مدل دوربین شما). تمام دوربینهای دیجیتال دارای چراغی هستند که در زمان انجام عملیات آماده‌سازی روشن می‌شود و عموما تا قبل از خاموش شدن این چراغ اجازه انجام کاری را به شما نمی‌دهند. هرگز قبل از خاموش شدن این چراغ حافظه‌ دوربین را بیرون نکشید. حتی اگر به علت اتمام حافظه در حال از دست دادن یک صحنه‌ زیبا هستید. این کار نه تنها موجب از بین رفتن اطلاعات عکس گرفته شده می‌شود، بلکه در بسیاری موارد موجب ایجاد اشکالات سخت‌افزاری نیز می‌گردد. پس کمی صبر کنید.

۷. زبان دوربین!

بسیاری از دوربینهای موجود ساخت کشور‌های جنوب شرقی آسیا هستند. و مسلم است که در صورتی که دوربین شما دارای قابلیت انتخاب زبان باشد یکی از زبانهای موجود مربوط به کشور سازنده است. تقریبا هیچ‌ یک از کاربران خانگی توانایی خواندن این زبانهای پیچیده‌ای را ندارند. هیچوقت (حتی برای تفریح) سعی نکنید استفاده از این زبانها را تجربه کنید. چرا که تغییر منوی تنظیمات به این زبان نه تنها موجب سردرگمی شما شده و زمان زیادی را برای برگشتن به موقعیت قبلی صرف می‌کند، بلکه در مواردی حتی ممکن است به حذف کردن ناخواسته‌ عکسهای موجود در حافظه منجر شود. بنابراین فکر این تفریح را هم از سرتان بیرون کنید!

۸. از دست دادن صحنه!

اگر تا به حال با دوربینهای دیجیتال عکاسی نکرده اید احتمالا نمی‌دانید که تحمل فاصله‌ زمانی بین فشردن دکمه‌ شاتر و گرفتن تصویر چه قدر مشکل است. شما می‌خواهید از کسی در لحظه فوت کردن شمع تولدش عکس بگیرید. دکمه شاتر را در لحظه مناسب فشار می‌دهید و وقتی که عکس را می‌گیرید می‌بینید که در عکس، شمعها خاموش شده و دوستان در حال دست‌زدن هستند!

در بیشتر دوربینها طولانی‌ترین زمان تلف شده مربوط به فوکوس خودکار است. در صورتی که دوربینتان دارای قابلیت فوکوس دستی است حتما قبل از عکسبرداری آن را انتخاب کنید. همه دوربین‌ها دارای یک شاتر دو‌مرحله‌ای هستند. بدین معنی که در مرحله اول فشردن شاتر فوکوس انجام می‌شود و در مرحله دوم عکس گرفته می‌شود. بهتر از قبل از گرفتن عکس کادر را تنظیم کرده و دکمه شاتر را تا نیمه فشار دهید تا عملیات فوکوس خودکار تمام شود. اگر دوربین‌تان هیچکدام از این قابلیتها را ندارد (مثل برخی از دوربین‌های تلفن‌های همراه) سعی کنید به ‌صورت تجربی فاصله‌ میان زمان فشردن شاتر و زمان عکسبرداری را تخمین بزنید. ممکن است زحمت زیادی داشته باشد، اما ارزش صحنه‌ از دست رفته بیشتر است.

۹. به کامپیوترتان اطمینان نکنید.

این تصور غلط که فتوشاپ (یا نرم‌افزار‌های ویرایش دیگر عکس) همه کار می‌کنند، موجب می‌شود بسیاری از صحنه‌های زیبا را از دست بدهید. حتی اگر کسانی باشند که بتوانند تصاویر شما را به بهترین وجه ویرایش کنند باز هم موجب صرف وقت و هزینه‌ خواهد بود. یک تغییر کادر و یا تغییر موقعیت ساده می‌تواند زحمات بعدی شما را بسیار کم کند.

۱۰. باز هم این Ctrl+S لعنتی!

بدترین نوع اشتباه هنگامی رخ می‌دهد که تمام نکات بالا را رعایت کرده‌اید و آخرین مرحله کار یعنی ویرایش تصویر را انجام دادید. بسیاری از کاربران حرفه‌ای (از آنجا که به هیچ وجه احتمال بروز اشتباه را نمی‌دهند) بدون این که از عکسهای منتقل شده نسخه‌ پشتیبان تهیه کنند، عمل ویرایش عکس را مستقیما روی فایل اصلی انجام می‌دهند و پس از ذخیره کردن متوجه می‌شوند که فایل اصلی را در اختیار ندارند. این نکته را فراموش نکنید که همیشه به فایل ویرایش نشده احتیاج پیدا خواهید کرد.دیدگاه ها


44 پاسخ به “نکته های کلیدی در عکاسی دیجیتال”

 1. Excellent article. I am facing some of these issues as well..

 2. This piece of writing is in fact a nice one
  it helps new net users, who are wishing for blogging.

 3. If you would like to improve your know-how simply keep visiting this web page and be updated with the most recent news posted here.

 4. You really make it seem so easy with your presentation however I in finding this matter
  to be actually something which I think I might by no means understand.
  It kind of feels too complicated and very vast for me.

  I’m looking ahead on your subsequent post, I will try to get the cling of it!

 5. Thank you for the auspicious writeup. It in fact was once a leisure account it.
  Glance complex to far added agreeable from you! By the way, how can we keep up
  a correspondence?

 6. Great info. Lucky me I discovered your blog by accident (stumbleupon).
  I’ve bookmarked it for later!

 7. Hey there! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be okay.
  I’m absolutely enjoying your blog and look forward to new posts.

 8. I was able to find good information from your blog articles.

 9. Good day! I could have sworn I’ve been to this blog before
  but after browsing through some of the post I realized it’s new to me.

  Anyways, I’m definitely delighted I found it and I’ll be book-marking and
  checking back frequently!

 10. Thank you, I’ve recently been looking for info
  approximately this topic for ages and yours is the greatest I have found out so far.
  But, what in regards to the conclusion? Are you sure concerning the source?

 11. quest bars گفت:

  Hello, i think that i saw you visited my site so i came to “return the favor”.I am trying to find things to improve my site!I suppose
  its ok to use a few of your ideas!!

 12. tinyurl.com گفت:

  Good day! This is kind of off topic but I need
  some help from an established blog. Is it tough to set up your own blog?
  I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast.
  I’m thinking about making my own but I’m not sure where to begin. Do you have
  any tips or suggestions? Thank you

 13. Hey, I think your site might be having browser compatibility issues.

  When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, wonderful blog!

 14. oprolevorter گفت:

  You are my intake, I have few blogs and infrequently run out from post :). “‘Tis the most tender part of love, each other to forgive.” by John Sheffield.

 15. I have read so many content concerning the blogger lovers except this
  post is in fact a fastidious piece of writing, keep it up.

 16. Hello! Would you mind if I share your blog with my zynga group?
  There’s a lot of folks that I think would
  really enjoy your content. Please let me know. Many thanks

 17. Have you ever considered publishing an ebook or guest authoring on other websites?

  I have a blog centered on the same subjects you discuss
  and would really like to have you share some stories/information. I know
  my visitors would enjoy your work. If you are even remotely
  interested, feel free to shoot me an email.

 18. Spot on with this write-up, I actually think this amazing site needs much more attention.
  I’ll probably be returning to read more, thanks for the info!

 19. After I originally left a comment I seem to have clicked the -Notify me when new comments
  are added- checkbox and now whenever a comment is added I receive four emails with the same comment.
  There has to be a way you can remove me from that service?
  Cheers!

 20. We are a gaggle of volunteers and opening a new scheme in our community.
  Your site offered us with helpful info to work on. You’ve performed an impressive task
  and our whole neighborhood can be grateful to you.

 21. Fantastic goods from you, man. I’ve take into accout your stuff prior to and you are just
  extremely excellent. I really like what you’ve acquired right
  here, certainly like what you’re saying and the best way
  during which you say it. You are making it entertaining and you still care for to keep it sensible.

  I cant wait to learn much more from you. This is actually a wonderful site.

 22. This text is invaluable. Where can I find out more?

 23. dating site گفت:

  After going over a handful of the blog posts on your website, I honestly appreciate your
  technique of blogging. I saved as a favorite it to my bookmark site list and will be
  checking back in the near future. Please check out my website as well and
  tell me your opinion.

 24. dating site گفت:

  Do you have a spam issue on this site; I also am a blogger,
  and I was wanting to know your situation; many of us have created some nice practices and we are looking to trade techniques with other folks, why not
  shoot me an e-mail if interested.

 25. I like what you guys are usually up too. This sort of clever work and exposure!
  Keep up the awesome works guys I’ve added you guys to my blogroll.

 26. What’s up to every body, it’s my first pay a quick visit of this website; this blog carries remarkable and
  genuinely excellent information in favor of readers.

 27. Excellent blog right here! Additionally your
  web site so much up very fast! What host are you using?
  Can I am getting your associate link to your host?
  I wish my website loaded up as quickly as yours
  lol

 28. This post will assist the internet visitors for building up new blog or even a weblog from start to end.

 29. hello there and thank you for your information – I’ve certainly picked
  up anything new from right here. I did however expertise several technical points
  using this web site, since I experienced to reload the website lots of
  times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web host is OK?

  Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will sometimes affect your placement in google and can damage your high quality score if advertising and marketing with Adwords.
  Anyway I am adding this RSS to my e-mail and could look out for much more of
  your respective fascinating content. Ensure that you update this again soon.

 30. What’s up everyone, it’s my first go to see at this website, and
  article is in fact fruitful in favor of me, keep up posting these articles or reviews.

 31. I have to thank you for the efforts you have put in writing this site.
  I’m hoping to see the same high-grade blog posts by you in the future as well.
  In truth, your creative writing abilities has motivated me to
  get my own, personal website now 😉

 32. As the admin of this site is working, no question very soon it will be well-known, due to
  its feature contents.

 33. What’s up to every body, it’s my first visit of this web site;
  this web site consists of amazing and truly fine material in support of visitors.

 34. Greetings I am so delighted I found your web site, I really found you by accident, while I was looking on Digg for something else, Regardless I am here now and
  would just like to say thanks for a remarkable post and
  a all round interesting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to go
  through it all at the minute but I have book-marked
  it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the awesome work.

 35. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d certainly donate to this superb
  blog! I suppose for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to
  my Google account. I look forward to new updates and will share this
  website with my Facebook group. Talk soon!

 36. Hello there! I know this is kinda off topic nevertheless I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in exchanging links or
  maybe guest writing a blog article or vice-versa?

  My blog goes over a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other.
  If you’re interested feel free to shoot me an email. I look
  forward to hearing from you! Superb blog by the way!

 37. I know this web page gives quality based posts and other data, is there
  any other site which presents these kinds of information in quality?

 38. What i don’t understood is in fact how you’re no longer actually a lot
  more well-liked than you may be now. You’re very intelligent.

  You already know therefore significantly in the case of this matter,
  made me personally consider it from numerous numerous angles.
  Its like women and men aren’t involved unless it is something to do with
  Woman gaga! Your personal stuffs outstanding.
  Always take care of it up!

 39. I’ve been surfing online more than 4 hours today,
  yet I never found any interesting article like yours.

  It’s pretty worth enough for me. In my opinion, if all webmasters and
  bloggers made good content as you did, the web will be much more
  useful than ever before.

 40. My developer is trying to convince me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the costs. But he’s tryiong none the less.

  I’ve been using Movable-type on several websites for
  about a year and am nervous about switching to another platform.
  I have heard excellent things about blogengine.net. Is there a way
  I can import all my wordpress posts into it? Any kind of help would be greatly appreciated!

 41. Every weekend i used to pay a visit this website,
  for the reason that i wish for enjoyment, since this this website conations
  genuinely good funny data too.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *