no-img
بخش خبری تیم رز

نکته های کلیدی در عکاسی دیجیتال - بخش خبری تیم رز


بخش خبری تیم رز
اطلاعیه های سایت

ادامه مطلب

ZIP
نکته های کلیدی در عکاسی دیجیتال
zip
فروردین 24, 1396

نکته های کلیدی در عکاسی دیجیتال


عکاسی دیجیتال

عکاسی دیجیتال مبحث بسیار گسترده‌ایست و نمی‌توان به سادگی مسائل مرتبط با آن را دسته‌بندی کرد. آموزش رموز عکاسی دیجیتال، بازدید از سایتهای عکاسی، ویرایش تصاویر، شناخت منابع نگهداری و چاپ اینترنتی و همچنین آموزشهای فتوشاپ که در ارتباط با عکاسی دیجیتال هستند می‌توانند دامنه بحث را از حد تشریح پایه‌ای هنر عکاسی به آموزشهایی سرگرم کننده افزایش دهند.

این مطلب در ارتباط با اشتباههای معمول عکاسی است. در اینجا ۱۰ اشتباه معمول بررسی شده است، اما اصلا بدین معنا نیست که با هیچ مشکل دیگری مواجه نخواهید شد. هرچند که ممکن است بسیاری از کاربران بارها با چنین مشکلاتی رو به رو شده و اکنون به طور تجربی از بروز مجدد آنها جلوگیری می‌کنند. اما با شناختن اشتباهات معمول دیگران می‌توان از تکرار‌ مجدد آنها پرهیز کرد.

۱. رزولوشن عکس مناسب نیست!

قبل از این که دوربینی را خریداری کنید تصمیم بگیرید که چه کاری می‌خواهید با آن انجام دهید. اگر می خواهید به طور مرتب عکاسی کنید و مثل گذشته آنها را روی کاغذ چاپ کنید و البته اگر اندازه‌ چاپ مطلوب شما بزرگتر از عکسهای معمولی ۱۰ در ۱۵ (اندازه معمول برای عکسهای خانوادگی) است، از خرید دوربینهایی با رزولوشن پایین خودداری کنید. کمی پول بیشتر خرج کنید اما دوربینی با حداقل ۵ مگاپیکسل تهیه کنید. مارک‌های معتبر این دوربینها در بازار ایران با قیمتی زیر ۱۵۰هزار تومان قابل خریداری است.

۲. رزولوشن دوربین کم نیست. انتخاب شما اشتباه است!

تمام دوربینهای دیجیتال ارزان قیمت به این علت که دارای حافظه‌ کمی هستند برای ذخیره‌ی تصاویر بزرگ محدودیت دارند. علی‌رغم این که این دوربینها دارای دو یا چند حالت عکسبرداری مختلف(۱۲۰۰ در ۱۶۰۰–۱۲۸۰ در ۱۰۲۴–۶۴۰ در ۴۸۰ و غیره) هستند، اما معمولا پیش فرض کارخانه‌ سازنده روی پایینترین اندازه‌ عکسبرداری تنظیم شده است. اگر تصمیم دارید اولین عکسهای دیجیتالتان را از مراسم ازدواج نزدیکترین دوستان تهیه کنید فراموش نکنید این تنظیمات را تغییر دهید. عکسهای کوچک یادگاریهای خوبی نخواهند بود.

۳. در حساسترین لحظه‌ میهمانی برق می‌رود!

بله به همین سادگی. دوربینهای دیجیتال هم مثل همه دستگاههای الکترونیک دیگر به انرژی برق احتیاج دارند. اما مصرف باتری آنها اصلا مثل دستگاههای دیگر الکتریکی نیست. مصرف انرژی آنها را تنها می‌توان با بخاریهای برقی مقایسه کرد. فراموش نکنید همیشه تعداد باتریهای همراهتان دو برابر چیزی باشد که حدس می‌زنید. اگر دوربینتان دارای باتریهای غیر تعویضی (مثل برخی از دوربینهای کامپکت مارک پولاروید) است حتما سیم شارژ آن را همراه خود ببرید. اگر هم از باطری‌های مخصوص روی خود دوربین استفاده می‌کنید، حتما شارژ آنها را چک کنید. ضمنا یادتان باشد که انرژی دوربین‌های دیجیتال با باطری‌های قلمی عادی چندان دوام نمی‌آورد. بنابراین اگر دوربین‌تان از باطری قلمی استفاده می‌کند حتما از باطری‌های آلکالاین استفاده کنید.

۴. تنظیمات خود به خود ناپدید شدند!

در برخی دوربینها تعویض باتری دوربین موجب بازگشت تنظیمات دوربین (از قبیل تنظیمات رزولوشن، سرعت و یا دیافراگم دوربین) به حالت پیش‌فرض کارخانه می‌شود. همیشه قبل از ادامه عکسبرداری پس از تعویض دوربین، تنظیمات دوربینتان را بررسی کنید.

۵. چه صحنه‌های زیبایی بودند!

درست است که استفاده از رزولوشن بالا می‌تواند کیفیت چاپ تصاویر را بهبود بخشد، اما ممکن است همیشه تصاویرتان را چاپ نکنید. یک سفر یک روزه به نقاط دور افتاده دسترسی به کامپیوتر را منتفی می‌کند. تقریبا هیچ ‌یک از دوربینهای معمولی بدون ارتباط با کامپیوتر امکان تغییر اندازه تصاویر را نمی‌دهند. بنابراین هرگز قبل از شروع سفر بالاترین رزولوشن را انتخاب نکنید. گاهی اوقات صحنه‌های نیامده زیباترند. مخصوصا اگر حافظه دوربینتان تمام شده باشد! یا حداقل یک کارت حافظه با گنجایش زیاد همراه‌تان ببرید.

۶. دوربینها چندان هم سریع نیستند.

دوربینها معمولا نمی‌توانند به همان سرعتی که شما دکمه شاتر را فشار می‌دهید عکس را ثبت و ذخیره کنند. هنگامی که با دوربین عکس می‌گیرید، تصویر قبل از ذخیره شدن مراحلی را طی می‌کند که ممکن است وقت‌گیر باشد (بسته به مدل دوربین شما). تمام دوربینهای دیجیتال دارای چراغی هستند که در زمان انجام عملیات آماده‌سازی روشن می‌شود و عموما تا قبل از خاموش شدن این چراغ اجازه انجام کاری را به شما نمی‌دهند. هرگز قبل از خاموش شدن این چراغ حافظه‌ دوربین را بیرون نکشید. حتی اگر به علت اتمام حافظه در حال از دست دادن یک صحنه‌ زیبا هستید. این کار نه تنها موجب از بین رفتن اطلاعات عکس گرفته شده می‌شود، بلکه در بسیاری موارد موجب ایجاد اشکالات سخت‌افزاری نیز می‌گردد. پس کمی صبر کنید.

۷. زبان دوربین!

بسیاری از دوربینهای موجود ساخت کشور‌های جنوب شرقی آسیا هستند. و مسلم است که در صورتی که دوربین شما دارای قابلیت انتخاب زبان باشد یکی از زبانهای موجود مربوط به کشور سازنده است. تقریبا هیچ‌ یک از کاربران خانگی توانایی خواندن این زبانهای پیچیده‌ای را ندارند. هیچوقت (حتی برای تفریح) سعی نکنید استفاده از این زبانها را تجربه کنید. چرا که تغییر منوی تنظیمات به این زبان نه تنها موجب سردرگمی شما شده و زمان زیادی را برای برگشتن به موقعیت قبلی صرف می‌کند، بلکه در مواردی حتی ممکن است به حذف کردن ناخواسته‌ عکسهای موجود در حافظه منجر شود. بنابراین فکر این تفریح را هم از سرتان بیرون کنید!

۸. از دست دادن صحنه!

اگر تا به حال با دوربینهای دیجیتال عکاسی نکرده اید احتمالا نمی‌دانید که تحمل فاصله‌ زمانی بین فشردن دکمه‌ شاتر و گرفتن تصویر چه قدر مشکل است. شما می‌خواهید از کسی در لحظه فوت کردن شمع تولدش عکس بگیرید. دکمه شاتر را در لحظه مناسب فشار می‌دهید و وقتی که عکس را می‌گیرید می‌بینید که در عکس، شمعها خاموش شده و دوستان در حال دست‌زدن هستند!

در بیشتر دوربینها طولانی‌ترین زمان تلف شده مربوط به فوکوس خودکار است. در صورتی که دوربینتان دارای قابلیت فوکوس دستی است حتما قبل از عکسبرداری آن را انتخاب کنید. همه دوربین‌ها دارای یک شاتر دو‌مرحله‌ای هستند. بدین معنی که در مرحله اول فشردن شاتر فوکوس انجام می‌شود و در مرحله دوم عکس گرفته می‌شود. بهتر از قبل از گرفتن عکس کادر را تنظیم کرده و دکمه شاتر را تا نیمه فشار دهید تا عملیات فوکوس خودکار تمام شود. اگر دوربین‌تان هیچکدام از این قابلیتها را ندارد (مثل برخی از دوربین‌های تلفن‌های همراه) سعی کنید به ‌صورت تجربی فاصله‌ میان زمان فشردن شاتر و زمان عکسبرداری را تخمین بزنید. ممکن است زحمت زیادی داشته باشد، اما ارزش صحنه‌ از دست رفته بیشتر است.

۹. به کامپیوترتان اطمینان نکنید.

این تصور غلط که فتوشاپ (یا نرم‌افزار‌های ویرایش دیگر عکس) همه کار می‌کنند، موجب می‌شود بسیاری از صحنه‌های زیبا را از دست بدهید. حتی اگر کسانی باشند که بتوانند تصاویر شما را به بهترین وجه ویرایش کنند باز هم موجب صرف وقت و هزینه‌ خواهد بود. یک تغییر کادر و یا تغییر موقعیت ساده می‌تواند زحمات بعدی شما را بسیار کم کند.

۱۰. باز هم این Ctrl+S لعنتی!

بدترین نوع اشتباه هنگامی رخ می‌دهد که تمام نکات بالا را رعایت کرده‌اید و آخرین مرحله کار یعنی ویرایش تصویر را انجام دادید. بسیاری از کاربران حرفه‌ای (از آنجا که به هیچ وجه احتمال بروز اشتباه را نمی‌دهند) بدون این که از عکسهای منتقل شده نسخه‌ پشتیبان تهیه کنند، عمل ویرایش عکس را مستقیما روی فایل اصلی انجام می‌دهند و پس از ذخیره کردن متوجه می‌شوند که فایل اصلی را در اختیار ندارند. این نکته را فراموش نکنید که همیشه به فایل ویرایش نشده احتیاج پیدا خواهید کرد.دیدگاه ها


285 پاسخ به “نکته های کلیدی در عکاسی دیجیتال”

 1. Excellent article. I am facing some of these issues as well..

 2. This piece of writing is in fact a nice one
  it helps new net users, who are wishing for blogging.

 3. If you would like to improve your know-how simply keep visiting this web page and be updated with the most recent news posted here.

 4. You really make it seem so easy with your presentation however I in finding this matter
  to be actually something which I think I might by no means understand.
  It kind of feels too complicated and very vast for me.

  I’m looking ahead on your subsequent post, I will try to get the cling of it!

 5. Thank you for the auspicious writeup. It in fact was once a leisure account it.
  Glance complex to far added agreeable from you! By the way, how can we keep up
  a correspondence?

 6. Great info. Lucky me I discovered your blog by accident (stumbleupon).
  I’ve bookmarked it for later!

 7. Hey there! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would be okay.
  I’m absolutely enjoying your blog and look forward to new posts.

 8. I was able to find good information from your blog articles.

 9. Good day! I could have sworn I’ve been to this blog before
  but after browsing through some of the post I realized it’s new to me.

  Anyways, I’m definitely delighted I found it and I’ll be book-marking and
  checking back frequently!

 10. Thank you, I’ve recently been looking for info
  approximately this topic for ages and yours is the greatest I have found out so far.
  But, what in regards to the conclusion? Are you sure concerning the source?

 11. quest bars گفت:

  Hello, i think that i saw you visited my site so i came to “return the favor”.I am trying to find things to improve my site!I suppose
  its ok to use a few of your ideas!!

 12. tinyurl.com گفت:

  Good day! This is kind of off topic but I need
  some help from an established blog. Is it tough to set up your own blog?
  I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast.
  I’m thinking about making my own but I’m not sure where to begin. Do you have
  any tips or suggestions? Thank you

 13. Hey, I think your site might be having browser compatibility issues.

  When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, wonderful blog!

 14. oprolevorter گفت:

  You are my intake, I have few blogs and infrequently run out from post :). “‘Tis the most tender part of love, each other to forgive.” by John Sheffield.

 15. I have read so many content concerning the blogger lovers except this
  post is in fact a fastidious piece of writing, keep it up.

 16. Hello! Would you mind if I share your blog with my zynga group?
  There’s a lot of folks that I think would
  really enjoy your content. Please let me know. Many thanks

 17. Have you ever considered publishing an ebook or guest authoring on other websites?

  I have a blog centered on the same subjects you discuss
  and would really like to have you share some stories/information. I know
  my visitors would enjoy your work. If you are even remotely
  interested, feel free to shoot me an email.

 18. Spot on with this write-up, I actually think this amazing site needs much more attention.
  I’ll probably be returning to read more, thanks for the info!

 19. After I originally left a comment I seem to have clicked the -Notify me when new comments
  are added- checkbox and now whenever a comment is added I receive four emails with the same comment.
  There has to be a way you can remove me from that service?
  Cheers!

 20. We are a gaggle of volunteers and opening a new scheme in our community.
  Your site offered us with helpful info to work on. You’ve performed an impressive task
  and our whole neighborhood can be grateful to you.

 21. Fantastic goods from you, man. I’ve take into accout your stuff prior to and you are just
  extremely excellent. I really like what you’ve acquired right
  here, certainly like what you’re saying and the best way
  during which you say it. You are making it entertaining and you still care for to keep it sensible.

  I cant wait to learn much more from you. This is actually a wonderful site.

 22. This text is invaluable. Where can I find out more?

 23. dating site گفت:

  After going over a handful of the blog posts on your website, I honestly appreciate your
  technique of blogging. I saved as a favorite it to my bookmark site list and will be
  checking back in the near future. Please check out my website as well and
  tell me your opinion.

 24. dating site گفت:

  Do you have a spam issue on this site; I also am a blogger,
  and I was wanting to know your situation; many of us have created some nice practices and we are looking to trade techniques with other folks, why not
  shoot me an e-mail if interested.

 25. I like what you guys are usually up too. This sort of clever work and exposure!
  Keep up the awesome works guys I’ve added you guys to my blogroll.

 26. What’s up to every body, it’s my first pay a quick visit of this website; this blog carries remarkable and
  genuinely excellent information in favor of readers.

 27. Excellent blog right here! Additionally your
  web site so much up very fast! What host are you using?
  Can I am getting your associate link to your host?
  I wish my website loaded up as quickly as yours
  lol

 28. This post will assist the internet visitors for building up new blog or even a weblog from start to end.

 29. hello there and thank you for your information – I’ve certainly picked
  up anything new from right here. I did however expertise several technical points
  using this web site, since I experienced to reload the website lots of
  times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web host is OK?

  Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will sometimes affect your placement in google and can damage your high quality score if advertising and marketing with Adwords.
  Anyway I am adding this RSS to my e-mail and could look out for much more of
  your respective fascinating content. Ensure that you update this again soon.

 30. What’s up everyone, it’s my first go to see at this website, and
  article is in fact fruitful in favor of me, keep up posting these articles or reviews.

 31. I have to thank you for the efforts you have put in writing this site.
  I’m hoping to see the same high-grade blog posts by you in the future as well.
  In truth, your creative writing abilities has motivated me to
  get my own, personal website now 😉

 32. As the admin of this site is working, no question very soon it will be well-known, due to
  its feature contents.

 33. What’s up to every body, it’s my first visit of this web site;
  this web site consists of amazing and truly fine material in support of visitors.

 34. Greetings I am so delighted I found your web site, I really found you by accident, while I was looking on Digg for something else, Regardless I am here now and
  would just like to say thanks for a remarkable post and
  a all round interesting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to go
  through it all at the minute but I have book-marked
  it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the awesome work.

 35. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d certainly donate to this superb
  blog! I suppose for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to
  my Google account. I look forward to new updates and will share this
  website with my Facebook group. Talk soon!

 36. Hello there! I know this is kinda off topic nevertheless I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in exchanging links or
  maybe guest writing a blog article or vice-versa?

  My blog goes over a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other.
  If you’re interested feel free to shoot me an email. I look
  forward to hearing from you! Superb blog by the way!

 37. I know this web page gives quality based posts and other data, is there
  any other site which presents these kinds of information in quality?

 38. What i don’t understood is in fact how you’re no longer actually a lot
  more well-liked than you may be now. You’re very intelligent.

  You already know therefore significantly in the case of this matter,
  made me personally consider it from numerous numerous angles.
  Its like women and men aren’t involved unless it is something to do with
  Woman gaga! Your personal stuffs outstanding.
  Always take care of it up!

 39. I’ve been surfing online more than 4 hours today,
  yet I never found any interesting article like yours.

  It’s pretty worth enough for me. In my opinion, if all webmasters and
  bloggers made good content as you did, the web will be much more
  useful than ever before.

 40. My developer is trying to convince me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the costs. But he’s tryiong none the less.

  I’ve been using Movable-type on several websites for
  about a year and am nervous about switching to another platform.
  I have heard excellent things about blogengine.net. Is there a way
  I can import all my wordpress posts into it? Any kind of help would be greatly appreciated!

 41. Every weekend i used to pay a visit this website,
  for the reason that i wish for enjoyment, since this this website conations
  genuinely good funny data too.

 42. Side effects are associated with every medicine. medication app is not an exception. Though complaints lodged of its side effects are acutely less and are on occasions found in people. They also depend on how much your association has adapted it. It is not mandatory that side effects will-power doubtless manifest itself after intake. It is a matter of chance. anti nausea drugs over the counter for advanced cancer treatment has mild and sedate both types of fallouts. Let’s organize a look on both types.

 43. All my family doctor are taken on account of a fool-proof process and are secured, to tend you in each and every reasonable way. Even when you will be contents manifest your hierarchy, the levels of surety checks are numberless but allowing for regarding your own safety. Happening the newest and easiest way to rat on allowing for regarding your online pharmacy medicines. You desire plainly long for to return the next duration too.

 44. Fantastic beat ! I wish to apprentice while you amend your site, how
  can i subscribe for a blog web site? The account aided
  me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear idea

 45. Hello just wanted to give you a quick heads up. The words in your article seem to
  be running off the screen in Internet explorer. I’m not sure
  if this is a format issue or something to do with web browser
  compatibility but I thought I’d post to let you know. The design look great though!

  Hope you get the issue resolved soon. Kudos

 46. I pay a visit every day a few websites and websites to
  read articles or reviews, except this web site presents quality based
  posts.

 47. I was curious if you ever thought of changing the page layout of your
  site? Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect
  with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or
  two pictures. Maybe you could space it out better?

 48. (Fox News) – There is immense collection of prices for doctor online prescription for viagra available. You can prefer how much you necessary, all sizes and quantities are in unrestricted ancestry 24/7. But the lowest Prices are available here. The quality of medicines that you will get is surely crest class. All cap of the line, from top of the limit makers. You can out of sequence local physicians near me from anywhere, it last will and testament be ever after as serene as 1-2-3. August 9, 2016 3:49

 49. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You obviously know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something informative to read?

 50. Good web site you’ve got here.. It’s hard to find excellent writing like yours these days.

  I seriously appreciate people like you! Take care!!

 51. This site was… how do I say it? Relevant!! Finally I have found something that helped me. Kudos. zoloft dosage.

 52. suba suba گفت:

  aUQvSH wow, awesome blog post.Really looking forward to read more.

 53. Good post. I learn something totally new and challenging on blogs I stumbleupon on a
  daily basis. It will always be interesting to
  read through content from other authors and practice a
  little something from their sites.

 54. This awesome blog is no doubt educating additionally informative. I have picked up many helpful things out of this amazing blog. I ad love to come back again soon. Thanks a lot!

 55. I like this post, enjoyed this one thanks for putting up. “Money is a poor man’s credit card.” by Herbert Marshall McLuhan. over the counter viagra

 56. Very good blog! Do you have any tips for aspiring writers?
  I’m hoping to start my own website soon but I’m a little lost on everything.
  Would you recommend starting with a free platform like WordPress
  or go for a paid option? There are so many options out
  there that I’m completely overwhelmed .. Any suggestions?
  Appreciate it!

 57. Hi there! This is kind of off topic but I need some advice from
  an established blog. Is it very difficult to set up your own blog?
  I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick.
  I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to
  start. Do you have any ideas or suggestions? Thank you

 58. Have you ever thought about adding a little bit more than just your articles? I mean, what you say is fundamental and all. But just imagine if you added some great photos or video clips to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with images and videos, this blog could undeniably be one of the greatest in its field. Amazing blog! do you need a prescription in europe for viagra

 59. Thanks for sharing, this is a fantastic article.Really looking forward to read more. Much obliged.

 60. Yeah bookmaking this wasn at a risky conclusion great post!.

 61. click here گفت:

  I’а†ve recently started a site, the information you offer on this site has helped me tremendously. Thank you for all of your time & work.

 62. I truly appreciate this blog.Really looking forward to read more.

 63. I value the article post.Much thanks again. Fantastic.

 64. fakultet گفت:

  Thanks for sharing, this is a fantastic blog article.

 65. I truly appreciate this article.Thanks Again. Great.

 66. moledesign گفت:

  Very neat post.Thanks Again. Great.

 67. There is visibly a bunch to identify about this. I feel you made certain nice points in features also.

 68. click here گفت:

  It’а†s actually a nice and useful piece of info. I am happy that you shared this useful information with us. Please keep us up to date like this. Thank you for sharing.

 69. A powerful share, I just given this onto a colleague who was doing slightly evaluation on this. And he in fact purchased me breakfast because I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the deal with! But yeah Thnkx for spending the time to debate this, I feel strongly about it and love studying extra on this topic. If potential, as you change into expertise, would you mind updating your blog with extra details? It is extremely helpful for me. Big thumb up for this weblog put up! prescription drugs from canada

 70. This blog is obviously educating and amusing. I have picked a lot of interesting tips out of it. I ad love to visit it again soon. Thanks a bunch!

 71. Very nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I have really enjoyed browsing your blog posts. In any case I will be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 72. Lastly, an issue that I am passionate about. I ave looked for details of this caliber for the last several hrs. Your internet site is significantly appreciated.

 73. There is perceptibly a bundle to identify about this. I feel you made certain nice points in features also.

 74. Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for?

 75. pravni گفت:

  you modify it yourself? Either way stay up the nice quality writing, it is

 76. I think, that you are mistaken. Let as discuss. Write to me in PM, we will communicate.

 77. Woah! I’m really enjoying the template/theme of this
  site. It’s simple, yet effective. A lot of times
  it’s hard to get that “perfect balance” between superb usability and visual appearance.
  I must say you have done a amazing job with this. Additionally, the blog
  loads extremely quick for me on Internet explorer.
  Outstanding Blog!

 78. I need to to thank you for this wonderful read!! I
  certainly loved every bit of it. I’ve got you book marked to check out new things you post…

 79. Good day! I just wish to give an enormous thumbs up for the great information you will have here on this post. I will be coming again to your weblog for extra soon. approved canadian online pharmacies

 80. Hey, thanks for the blog article.Thanks Again. Will read on…

 81. Muchos Gracias for your article.Really thank you! Keep writing.

 82. I think this is a real great blog article.Much thanks again. Great.

 83. Thanks for sharing, this is a fantastic post. Will read on…

 84. Major thanks for the blog post.Really thank you! Really Cool.

 85. Really enjoyed this post.Much thanks again. Cool.

 86. Philosophy begins in wonder. And, at the end, when philosophic thought has done its best, the sweetness remains. ~Alfred North Whitehead

 87. 1500d bag گفت:

  This is really interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your great post. Also, I ave shared your site in my social networks!

 88. wow, awesome blog.Much thanks again. Fantastic.

 89. Guddan گفت:

  I cannot thank you enough for the post.Really looking forward to read more. Much obliged.

 90. Im obliged for the article post.Really looking forward to read more. Cool.

 91. My brother recommended I might like this blog. He was totally right. This post truly made my day. You can not imagine just how much time I had spent for this info! Thanks!

 92. So that as one So that tends to move in the corner. Adam compares the three big players, michael kors handbags,

 93. Looking forward to reading more. Great blog article.Really thank you! Will read on

 94. Your style is so unique in comparison to other people I have read stuff from. Thanks for posting when you have the opportunity, Guess I all just bookmark this blog.

 95. A big thank you for your blog.Much thanks again. Keep writing.

 96. I am so grateful for your article post. Cool.

 97. Really enjoyed this article.Really looking forward to read more.

 98. Hey, thanks for the blog article.Really thank you! Keep writing.

 99. I was suggested this website by my cousin. I’m not sure whether
  this post is written by him as no one else know such detailed about my trouble.
  You’re amazing! Thanks!

 100. I truly appreciate this article.Much thanks again. Much obliged.

 101. Curcuma گفت:

  Rattling great information can be found on website.

 102. cbdoil گفت:

  Say, you got a nice article post. Great.

 103. Chia se cach گفت:

  Wow, great blog article.Thanks Again. Keep writing.

 104. profile گفت:

  I will right away snatch your rss as I can at find your email subscription hyperlink or e-newsletter service. Do you have any? Please permit me understand in order that I may just subscribe. Thanks.

 105. mp4 download گفت:

  Thank you for your post.Really thank you! Cool.

 106. Some really interesting details you have written.Helped me a lot, just what I was searching for .

 107. important site Of course, you are not using some Under-developed place, The united kingdom possesses high water-purification benchmarks

 108. 야마토 گفت:

  I really like and appreciate your article post.Thanks Again. Keep writing.

 109. There as definately a lot to find out about this subject. I love all of the points you made.

 110. I value the article.Thanks Again. Want more.

 111. When I originally commented I clicked the
  “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get three e-mails with the same comment.
  Is there any way you can remove me from that service? Thanks a lot!

 112. A big thank you for your blog post.Much thanks again. Great.

 113. Really enjoyed this article.Thanks Again. Fantastic.

 114. just your articles? I mean, what you say is important and all.

 115. Thanks so much for the blog. Much obliged.

 116. Incredible! This blog looks just like my old one! It’s on a totally different subject but it has pretty much the same page layout and design. Excellent
  choice of colors!

 117. Thanks a lot for the article.Really thank you! Want more.

 118. You ave made some really good points there. I looked on the internet to find out more about the issue and found most people will go along with your views on this website.

 119. Tattoos گفت:

  I think this is a real great blog post.Much thanks again. Cool.

 120. Thanks so much for the article.Much thanks again. Awesome.

 121. Tattoo Shop گفت:

  I really liked your article.Thanks Again. Will read on

 122. I really liked your article post.Much thanks again. Cool.

 123. Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your web site is great, as well as the content!

 124. Christinia گفت:

  Im thankful for the post.Really looking forward to read more. Fantastic.

 125. Belva گفت:

  Thanks so much for the blog post.Thanks Again. Fantastic.

 126. Libbie گفت:

  Very good article! We will be linking to this particularly great article on our site. Keep up the good writing.

 127. Kay گفت:

  Wow! This blog looks exactly like my old one! It as on a completely different subject but it has pretty much the same layout and design. Outstanding choice of colors!

 128. When someone writes an post he/she retains the image of a user in his/her mind that how a user

 129. Wow! Thank you! I always needed to write on my website something like that. Can I take a fragment of your post to my site?

 130. Really cool post, highly informative and professionally written..Good Job! car donation sites

 131. tinyurl.com گفت:

  You really make it appear so easy along with your presentation but
  I in finding this matter to be really something which I believe
  I would by no means understand. It seems too complex and extremely vast for me.

  I am having a look ahead to your subsequent post, I will attempt
  to get the hang of it!

 132. I’а†ve read some good stuff here. Certainly value bookmarking for revisiting. I surprise how a lot attempt you put to create such a magnificent informative web site.

 133. SEO گفت:

  I see something really interesting about your web blog so I saved to my bookmarks.

 134. gabapentin گفت:

  Hello, you used to write wonderful, but the last several posts have been kinda boring… I miss your great writings. Past few posts are just a little out of track! come on! buy gabapentin online.

 135. Great blog article.Thanks Again. Awesome.

 136. Very good blog article.Much thanks again. Keep writing.

 137. Thankyou for helping out, excellent info.

 138. Very informative blog.Really thank you! Fantastic.

 139. The topic is pretty complicated for a beginner!

 140. Wow, superb blog layout! How lengthy have you ever been running a blog for? you make running a blog look easy. The entire look of your site is excellent, let alone the content material!

 141. That is a good tip especially to those new to the blogosphere. Brief but very precise information Many thanks for sharing this one. A must read article!

 142. Often have Great blog right here! after reading, i decide to buy a sleeping bag ASAP

 143. you will have an awesome blog here! would you prefer to make some invite posts on my blog?

 144. Martial Arts گفت:

  Major thankies for the article.Really thank you! Cool.

 145. value. But, with the increased revenue will come the

 146. Wow, fantastic blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your website is wonderful, as well as the content!

 147. I think this is a real great blog.Really looking forward to read more. Will read on…

 148. that as why this post is outstdanding. Thanks!

 149. Spot taking place with this write-up, I rightly ponder this website wants much further issue. I all in every probability be yet again to read a long way additional, merit for that info.

 150. wow, awesome blog.Really looking forward to read more. Will read on…

 151. 4fadb گفت:

  Im obliged for the blog article.Really thank you! Really Great.

 152. What kind of camera was used? That is definitely a really good superior quality.

 153. Thanks for sharing, this is a fantastic article post.Really thank you! Much obliged.

 154. Libbie گفت:

  I think this is a real great post.Really looking forward to read more. Really Great.

 155. Kasha گفت:

  You have made some decent points there. I checked on the web to learn more about the issue and found most people will go along with your views on this web site.

 156. Angie گفت:

  Wow! Thank you! I constantly wanted to write on my blog something like that. Can I include a part of your post to my blog?

 157. Only wanna input that you have a very decent site, I love the style it actually stands out.

 158. I believe this internet site holds some rattling excellent information for everyone :D. “Heat cannot be separated from fire, or beauty from The Eternal.” by Alighieri Dante. how to get viagra without a doctor prescription

 159. Excellent post. I was checking constantly this blog and I’m impressed!
  Extremely helpful information specially the last
  part 🙂 I care for such information a lot. I
  was seeking this certain info for a very long time.
  Thank you and best of luck.

 160. murder گفت:

  Thanks for sharing, this is a fantastic blog post.Really looking forward to read more. Awesome.

 161. Im obliged for the article post.Thanks Again. Cool. porno gifs

 162. VjoYiflIcwN گفت:

  Keep up the abundant labor , I recite hardly any blog posts on this locate and I believe that your blog is rattling interesting and contains sets of fantastic information.

 163. I believe this internet site holds some rattling excellent information for everyone :D. “Heat cannot be separated from fire, or beauty from The Eternal.” by Alighieri Dante. online pharmacies

 164. I seriously love your blog.. Great colors & theme. Did you build this
  amazing site yourself? Please reply back as I’m
  wanting to create my own blog and would love to learn where you got this
  from or exactly what the theme is called. Appreciate it!

 165. Only wanna admit that this is extremely helpful, Thanks for taking your time to write this.

 166. masturbator گفت:

  Appreciate you sharing, great post.Really looking forward to read more. Much obliged.

 167. my response گفت:

  Wow, great article post.Really thank you! Awesome.

 168. Thanks again for the post.Thanks Again. Will read on

 169. Pretty! This has been a really wonderful post. Thank you for providing these details.

 170. Utterly written articles , thanks for entropy.

 171. sladak pelin گفت:

  Wonderful, what a blog it is! This blog provides helpful data to us, keep it up.|

 172. dinner dates گفت:

  like so, bubble booty pics and keep your head up, and bowling bowl on top of the ball.

 173. Wow! This could be one particular of the most helpful blogs We have ever arrive across on this subject. Basically Magnificent. I am also a specialist in this topic so I can understand your effort.

 174. bitcoin گفت:

  You made some good points there. I did a search on the issue and found most people will go along with with your website.

 175. we prefer to honor quite a few other net web-sites on the net, even though they aren

 176. Wow, great article.Really looking forward to read more. Cool.

 177. in a while that isn at the same outdated rehashed material.

 178. Awesome write-up. I’m a regular visitor of your site and appreciate you taking the time to maintain the excellent site. I will be a regular visitor for a long time. viagra generic

 179. Thanks so much for the post. Really Great.

 180. The time to read or go to the material or web-sites we have linked to beneath.

 181. I will likely be coming back to your blog for even more soon.

 182. tazeBQAJX گفت:

  Major thanks for the blog post.Really looking forward to read more. Awesome.

 183. Enjoyed every bit of your article.Really looking forward to read more. Cool.

 184. This sort of clever work and exposure! Keep up

 185. Terrific post but I was wanting to know if you could write a litte more on this subject? I ad be very thankful if you could elaborate a little bit further. Kudos!

 186. My blog; how to burn belly fat how to burn belly fat [Tyree]

 187. I really enjoy the blog article.Much thanks again. Fantastic.

 188. Its such as you read my thoughts! You appear to grasp so much about

 189. You made some good points there. I did a search on the issue and found most guys will approve with your site.

 190. Your style is unique in comparison to other people I ave read stuff from. Thank you for posting when you ave got the opportunity, Guess I will just book mark this web site.

 191. I thought it was going to be some boring old post, but it really compensated for my time. I will post a link to this page on my blog site. I am confident my visitors will come across that very useful

 192. Perfectly written content, thanks for selective information.

 193. It as not that I want to copy your web-site, but I really like the layout. Could you tell me which style are you using? Or was it custom made?

 194. Really appreciate you sharing this article.Really looking forward to read more. Really Great.

 195. ps4 games گفت:

  Hey! Do you know if they make any plugins to
  safeguard against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything
  I’ve worked hard on. Any tips?

 196. This site was how do I say it? Relevant!! Finally I ave found something that helped me. Thanks!

 197. Looking forward to reading more. Great blog.Really looking forward to read more. Awesome.

 198. I really enjoy the blog article.Really thank you! Keep writing.

 199. Say, you got a nice blog post. Want more.

 200. Wow, wonderful blog structure! How lengthy have you ever been blogging for? you made blogging look easy. The total glance of your website is great, let alone the content material!

 201. Great, thanks for sharing this article. Keep writing.

 202. Krammer گفت:

  I truly enjoy examining on this site, it has fantastic articles.

 203. Awesome write-up. I’m a regular visitor of your site and appreciate you taking the time to maintain the excellent site. I will be a regular visitor for a long time. canadian pharmacy

 204. blockotel گفت:

  Pretty! This was an extremely wonderful post. Many thanks for supplying this information.

 205. Lovely site! I am loving it!! Will come back again. I am bookmarking your feeds also.

 206. You should not clone the girl as start looking specifically. You should contain the girl as design, yet with your own individual distinct distort.

 207. tv episode گفت:

  Thanks for sharing, this is a fantastic blog article.Really looking forward to read more. Cool.

 208. more گفت:

  Very neat post.Really looking forward to read more. Want more.

 209. viagra prix گفت:

  Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide credit and sources back to your blog? My blog site is in the very same area of interest as yours and my visitors would certainly benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this alright with you. Cheers! viagra en ligne.

 210. Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I have really enjoyed
  surfing around your blog posts. In any case I will be subscribing to
  your feed and I hope you write again very soon!

 211. Samehadaku گفت:

  Thank you for your blog.Really looking forward to read more. Will read on…

 212. I think that what you typed was very reasonable. But, what about
  this? suppose you wrote a catchier post title? I ain’t suggesting your information isn’t solid., however what
  if you added a title that makes people want more?
  I mean بخش خبری تیم رز | نکته های کلیدی در
  عکاسی دیجیتال – بخش خبری تیم رز is
  a little boring. You could peek at Yahoo’s front page
  and watch how they create post titles to grab people to open the links.
  You might add a related video or a related picture or
  two to get readers excited about everything’ve got to say.
  In my opinion, it might bring your posts a little bit more interesting.

 213. next page گفت:

  Thanks so much for the article post.Much thanks again. Really Cool.

 214. Your article is a refreshing change from the content I ave been reading on this topic. I agree with a lot of what you are saying here.

 215. amcık گفت:

  Thanks so much for the blog post.Really thank you! Awesome.

 216. Click Here گفت:

  Really informative article post.Much thanks again. Really Great.

 217. Marvelous, what a web site it is! This weblog
  provides helpful information to us, keep it up.

 218. porumba گفت:

  Great blog.Really thank you! Cool.

 219. Thanks again for the blog post.Really looking forward to read more. Really Great.

 220. I’m hoping to check out the same high-grade blog posts from you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has motivated me to get my own, personal blog now 😉 cost of cialis walmart

 221. Very neat blog article.Really thank you! Great.

 222. dildos گفت:

  I appreciate you sharing this post. Really Cool.

 223. This design is incredible! You definitely know how to keep a reader amused.

  Between your wit and your videos, I was almost moved to start my
  own blog (well, almost…HaHa!) Wonderful job. I really loved what
  you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 224. wow, awesome blog post.Really looking forward to read more. Want more.

 225. Today, I went to the beach front with my children. I found a
  sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear
  and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!

 226. Thanks for the blog.Much thanks again. Will read on…

 227. You made some decent points there. I looked on the internet for the issue and found most individuals will agree with your site.

 228. You could certainly see your skills in the work you write. The world hopes for even more passionate writers like you who aren at afraid to say how they believe. Always follow your heart.

 229. It as not that I want to copy your web site, but I really like the design. Could you tell me which theme are you using? Or was it tailor made?

 230. amcık گفت:

  wow, awesome article post.Thanks Again. Fantastic.

 231. view it گفت:

  I really like and appreciate your blog post.Really looking forward to read more. Really Cool.

 232. Perfect work you have done, this internet site is really cool with superb info.

 233. A round of applause for your article post.Thanks Again. Cool.

 234. I appreciate you sharing this article post. Keep writing.

 235. Really enjoyed this blog article.Really looking forward to read more. Much obliged.

 236. ps4 games گفت:

  Unquestionably believe that which you said. Your favorite reason appeared
  to be on the web the easiest thing to be aware of. I say to you, I
  certainly get annoyed while people consider worries that they plainly don’t know about.
  You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side effect ,
  people can take a signal. Will likely be back to get more.
  Thanks

 237. Spot on with this write-up, I really suppose this website needs much more consideration. I?ll most likely be again to read much more, thanks for that info.

 238. Major thankies for the blog article.Much thanks again. Will read on

 239. this website گفت:

  just click the following internet site WALSH | ENDORA

 240. cash offer گفت:

  You made some really good points there. I looked on the web for more info about the issue and found most individuals will go along with your views on this site.

 241. Very neat article post.Really thank you!

 242. ps4 games گفت:

  These are really fantastic ideas in regarding blogging.
  You have touched some good points here. Any way keep up wrinting.

 243. dendy casino گفت:

  Some genuinely nice and useful info on this site, as well I think the style has got superb features.

 244. I simply could not go away your web site prior to suggesting that I extremely loved the standard information an individual provide for your guests? Is gonna be again regularly to check out new posts.

 245. Your style is so unique in comparison to other people I ave read stuff from. I appreciate you for posting when you have the opportunity, Guess I all just book mark this site.

 246. WONDERFUL Post.thanks for share..more wait.. ?

 247. ps4 games گفت:

  My partner and I stumbled over here by a different web page and thought I might as well check things out.

  I like what I see so i am just following you. Look forward to looking into
  your web page for a second time.

 248. hosting گفت:

  I value the article. Cool.

 249. porno گفت:

  Very neat blog.Really looking forward to read more. Will read on…

 250. ps4 games گفت:

  Hi there Dear, are you genuinely visiting this site regularly, if so after that you will without doubt
  take pleasant know-how.

 251. A round of applause for your article post. Will read on…

 252. ps4 games گفت:

  Great info. Lucky me I recently found your blog by chance (stumbleupon).

  I have bookmarked it for later!

 253. Its not my first time to visit this web site, i am visiting this
  web site dailly and get nice facts from here every day.

 254. kratom گفت:

  Thank you for your own labor on this blog. My mom enjoys managing investigations and it is easy to understand why. My partner and i hear all about the powerful mode you give helpful steps on your web site and therefore cause participation from other ones on the issue so our girl is really being taught so much. Take pleasure in the remaining portion of the new year. You are always performing a brilliant job. buy kratom

 255. Pub71 گفت:

  I am so grateful for your blog article. Awesome.

 256. I appreciate you sharing this article.Thanks Again. Awesome.

 257. As soon as I noticed this web site I went on reddit to share some of the love with them. viagra samples

 258. Red your weblog put up and liked it. Have you ever considered about guest posting on other relevant blogs comparable to your website?

 259. This particular blog is obviously entertaining and also diverting. I have discovered a bunch of useful advices out of this amazing blog. I ad love to return again soon. Thanks a lot!

 260. Great blog here! Also your web site loads up very fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my site loaded up as fast as yours lol viagra without a doctor prescription

 261. STARS 175 گفت:

  I understand this is off topic nevertheless I just had

 262. You made some clear points there. I did a search on the subject and found most guys will approve with your site.

 263. I see something genuinely interesting about your website so I saved to bookmarks.

 264. DOCP 195 گفت:

  Regards for this marvellous post, I am glad I observed this internet internet site on yahoo.

 265. Say, you got a nice article.Really thank you! Will read on

 266. Thanks for the auspicious writeup. It if truth be told was once a enjoyment account it.

 267. Why people still make use of to read news papers when in this technological world everything is existing on net?

 268. I think this is a real great blog post.Thanks Again. Awesome.

 269. My brother recommended I might like this blog. He was totally right. This post actually made my day. You can not imagine simply how much time I had spent for this info! Thanks!

 270. This web site definitely has all of the information I wanted about this subject and didn at know who to ask.

 271. Wow, fantastic blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your site is wonderful, as well as the content!. Thanks For Your article about sex.

 272. Thank you ever so for you blog.Really thank you! Really Great.

 273. Major thanks for the blog. Cool.

 274. Dominoqq گفت:

  Whats up are using WordPress for your blog platform? I am new to the blog world but I am trying to get started and create my own.

 275. My brother recommended I might like this web site. He was entirely right. This post actually made my day. You can not imagine just how much time I had spent for this info! Thanks!

 276. Im grateful for the blog article. Cool.

 277. ps4 games گفت:

  This website was… how do I say it? Relevant!! Finally I’ve found something which helped me.
  Appreciate it!

 278. Does your website have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to shoot you an e-mail. I’ve got some suggestions for your blog you might be interested in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing it expand over time. metronidazole.

 279. I seriously appreciate your posts. Many thanks

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *